fb pixel Den bez Šakala: obávaný levicový terorista byl dopaden přesně před 24 lety – G.cz
Vyhledávání

Den bez Šakala: obávaný levicový terorista byl dopaden přesně před 24 lety

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Po dvě desetiletí byl Šakal nejhledanějším teroristou světa, než nadešel 14. srpen 1994, kdy byl v Súdánu dopaden. Za své zločiny už dostal tři doživotní tresty, odpykává si je ve francouzském vězení.

Václav Roman
Václav Roman 14.8.2018, 15:21

1. Jeho otec byl vášnivý marxista

Iljič Ramirez Sánchez, jak se jmenuje obávaný terorista celým jménem, se narodil 12. října 1949 do rodiny zámožného právníka ve venezuelské Micheleně. Jeho otec obdivoval marxistické myšlenky a své další dva syny pojmenoval Vladimír a Lenin.

2. Dvě přezdívky

Jako Iljiče Ramireze Sáncheze zná tohoto teroristu málokdo, ve světě spíš proslul pod svými přezdívkami. Má hned dvě. Jak k nim přišel? Jako Carlos je přezdíván od 70. letech, kdy se přidal k Lidové frontě za osvobození Palestiny. Přezdívka měla zdůraznit jeho jihoamerické kořeny. Jako Šakal byl poprvé označen omylem, když byl nesprávně považován za předobraz hrdiny románu Den pro Šakala od Fredericka Forsytha. Ale chytlo se to.

3. První velká akce

Světu o sobě dal vědět v prosinci 1975, kdy přepadl vídeňské zasedání členských zemí OPEC. Akce probíhala hladce, teroristé nakráčeli na tiskovou konferenci jakoby nic. Nikoho nezajímalo, co si nesou ve sportovních taškách. Bylo uneseno šest desítek lidí včetně 11 ministrů! Tři lidé zahynuli. Šestičlenná skupina teroristů sebe sama označovala za „Ruku arabské revoluce“ a jejím cílem bylo získat prostor v médiích pro palestinské hnutí.

4. Další teroristické akce

Carlos v dalších letech pokračoval v kariéře teroristy a stal se nejznámějším levicovým teroristou světa. Je mu přisuzováno velké množství útoků i mrtvých od západní Evropy po Blízký východ. Jako černá ruka řádil ve Francii, v roce 1976 unesl francouzské letadlo, v dubnu 1982 spáchal atentát v centru Paříže. V témže roce vedl dva útoky proti francouzským vlakům, přišlo při nich o život osm lidí. Carlos se prostřednictvím pumových útoků snažil docílit propuštění dvou svých kompliců, jedním z nich byla jeho budoucí žena Magdalena Kopp.

5. Dopadení

Nejhledanější terorista světa měl výhodu, že se mohl ukrývat v zemích východního bloku. Schovával se v Rumunsku, Maďarsku, východním Německu a mezi lety 1978 a 1986 byl také několikrát v tehdejším Československu. Životní prostor, kde nemusel být zase až tak obezřetný, se ale postupně začal zmenšovat. Od druhé poloviny 80. let našel úkryt v Sýrii, ale i zde pro něj začala být půda horká, a musel pryč. Přesunul se do Súdánu. Když se v srpnu 1994 vypravil na kliniku, aby podstoupil drobný zákrok, netušil, že Francie i USA slíbily Súdánu za jeho vydání řadu výhod. A tak se stalo, byl dopaden a tamní policie jej údajně ještě pod vlivem anestetik předala Francii.

6. Sběratel doživotí

Rozjela se soudní mašinérie, bylo toho hodně, zač Carlose soudit, jeho spis má mít přes 100 tisíc stran! Carlos, který se u soudu představil jako "profesionální revolucionář" byl poprvé odsouzen k doživotí v roce 1997 za vraždu tří lidí z roku 1975. Druhé doživotí dostal za sérii čtyř útoků ve Francii, které si vyžádaly 11 obětí a 150 zraněných. A konečně třetí doživotí si vysloužil za to, že v roce 1974 zabil v Paříži granátem dva lidi.

A zde si přečtěte o tom, jak český senilní terorista chtěl ohrozit naši zemi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články