Delší verze hymny, středověký sexismus a další megaprůšvihy Českého olympijského výboru

I v případě, že vás sport moc nebere, o Českém olympijském výboru jste museli zejména v posledních několika týdnech slyšet mnohé. A rozhodně to není nic dobrého. Kromě několika skandálů v jeho čele sedí lidé s podivnými nápady a ještě podivnějšími názory. Tady je 5 největších průšvihů ČOV z poslední doby, které už vážně stojí za pozornost a tázavě zdvižené obočí.

1. „Nová“ česká hymna

Vynikající nápad předsedy ČOV Jiřího Kejvala, který během asi tak pěti minut rozčílil většinu národa. Výboru se zdálo, že chudáci čeští olympionici mají kvůli krátké hymně málo času na stupni vítězů, a tak k ní chtěl oficiálně přidat druhou sloku a upravit její znění, aby bylo vlastenečtější a pompéznější. Po výsměchu lidí se to zahrálo do outu s tím, že šlo jen o otevření diskuze.

2. Ženy u plotny a žehličky

Nejnovější výkřik místopředsedy výboru Zdeňka Haníka, který vyvedl z míry a k rozpačitému zamrkání donutil i tak ostříleného novináře, jakým je Martin Veselovský. Haník si totiž myslí, že ženy by se do vrcholového sportu radši vůbec neměly pouštět. Proč? No protože jsou ženy, a ty mají být hlavně matkami. Vrcholem rozhovoru, který fakt šokoval, je moment, kdy Haník celému Česku oznámil, že si neumí vyžehlit košili a ani to nepotřebuje, protože na to má manželku.

3. Zpoždění výplat za medaile

Problém, který se dá jen zdánlivě vyčítat ministerstvu školství. To odměny za získané olympijské medaili sportovcům vyplácí poprvé, doposud to dělal právě výbor. Ledecká a spol peněžitou odměnu dostanou až v létě, po schválení nařízení vlády. Důležité je, proč vyplácení převzala ministerstvo. ČOV totiž o peníze pro olympioniky žádal v rámci dotace, což ministerstvo nyní odmítlo s tím, že když se ČOV tváří, že sportovce odměňuje sám, ať to také dělá z vlastních prostředků, a dotaci výboru snížilo. Ten se na to konto naštval a rozhodl se, že odměny už vyplácet nebude, a tak to připadlo státu.

4. Dotační skandál

Financování ČOV je vůbec docela zajímavá kapitola. Základem dohadování o výše dotací dost možná byla i kauza z loňského podzimu. Řešilo se, že ministerstvo školství udělovalo ČOV mimořádně vysoké dotace v rámci dotačního programu, na který podle České unie sportu a Sdružení sportovních klubů ČR neměl vůbec právo. Díky kličkám ministerských úřednic se měl ČOV těšit ještě dalším bonusům oproti ostatním českým sportovním organizacím.

5. Všechno kolem OH v Praze

Neustále se mluví o tom, že olympiáda v Praze jednou bude, nikdo z Pražanů o ni ale nijak zvlášť nestojí. Příliv turistů a fanoušků je jistě super pro obchodníky, nejsou tu ale vhodné stadiony. Ty by se musely postavit a posléze by neměly využití. Spolu s dalšími by se náklady na pořádání olympiády v Česku vyšplhaly na miliardy korun, které ČOV v prasátku určitě nemá.

A tady čtěte, že Ledecká i Sáblíková uznaly svou chybu před Českým olympijským výborem a vrátily se zpět k plotně.


Komentáře

Doporučeno pro vás