Deep Purple míří do Česka: 7 zajímavostí o legendární kapele, která dala světu Smoke on the Water – G.cz
Vyhledávání

Deep Purple míří do Česka: 7 zajímavostí o legendární kapele, která dala světu Smoke on the Water

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Ostrava se stane dějištěm velkého koncertu. Ve středu 4. prosince 2019 vystoupí v Ostravar Aréně slavní Deep Purple se svým turné Infinite Long Goodbye. Vstupenky v cenovém rozpětí od 990 do 1490 Kč jsou k mání v síti Ticketportal. Ať už na koncert vyrazíte, nebo ne, máme pro vás připraveno 7 zajímavostí, které se hodí znát. Dozvíte se třeba, jak skupina přišla ke svému jménu.

Václav Roman
Václav Roman 18.4.2019, 08:59

1. Kapela vznikla před více než 50 lety

Deep Purple patří mezi nejzásadnější kapely historie. Skupina vznikla v únoru 1968 po rozpadu kapely Roundabout, u jejího zrodu byli klávesista Jon Lord, bubeník Ian Paice a kytarista Ritchie Blackmore.

2. Za název může Blackmorova babička

Název vznikl až během prvních zkušebních koncertů, když se kapela vydala na turné po Dánsku a ke zmíněné trojici se ještě připojili zpěvák Rod Evans a baskytarista Mick Sampler. Skupina si zvolila jméno podle oblíbené písně Blackmorovy babičky. Ta si ráda notovala skladbu Deep Purple od Petera De Roseho.

3. Skupina je v Rock’n'rollové Síni slávy

V roce 2016 byla skupina Deep Purple uvedena do Rock’n'rollové Síně slávy (Rock And Roll Hall Of Fame).

4. Sedmá sestava v historii kapely

Do Ostravy zamíří sedmá sestava v historii kapely. Tvoří ji Ian Gillan, Roger Glover, Ian Paice, Steve Morse a Don Airey, kteří pokračují hardrockové krasojízdě.

5. Úspěch přišel se Smoke on the Water

Kapelu Deep Purple katapultovaly v žebříčcích popularity na špičku alba In Rock, Machine Head a Made in Japan, která se prodávala velmi dobře. Velké množství fanoušků také skupina získala po uvedení songů Smoke on the Water nebo Child in Time.

Poslechněte si skladbu, která proslula díky legendárnímu hardrockovému riffu:

6. Po odchodu Blackmora se skupina rozpadla

Blackmore v roce 1975 z Deep Purple odešel a založil hardrockovou skupinu Rainbow. Místo něj byl přijat americký kytarista Tommy Bolin, se kterým kapela nahrála své desáté studiové album Come Taste the Band, které se tolik nechytlo. Po turné k tomuto albu se skupina v roce 1976 rozpadla a Bolin zemřel na předávkování drogami.

7. Dva pokusy o návrat

První pokus o návrat Deep Purple proběhl v roce 1980, jenomže se do něj zapojil pouze jediný původní člen, Rod Evans, a tak se to moc nepodařilo. Jiná situace nastala v roce 1984, osm let po rozpadu kapely. Tehdy došlo k opravdovému návratu Deep Purple, kteří se pustili do nahrávaní své jedenácté desky v klasickém složení z počátku 70. let.

A pozor. V květnu vystoupí v pražské O2 aréně britská legenda Jamiroquai.

Podobné články

Doporučujeme

Další články