fb pixel Další nelogické utrácení v krizi: Ministerstvo financí chce nakoupit dámské vložky do státních rezerv – G.cz
Vyhledávání

Další nelogické utrácení v krizi: Ministerstvo financí chce nakoupit dámské vložky do státních rezerv

Zdroj: By TitiNicola - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90741524

Ministerstvo financí ČR navrhuje zařadit mezi komodity, které jsou udržovány ve skladech pro případ válečných nebo jiných katastrof a krizí, i menstruační potřeby. Otázkou je, jestli se doopravdy jedná o neodkladnou záležitost, obzvlášť v době, kdy by naše země měla spíše šetřit. Více si přečtete v komentáři od Lukáše Kovandy.

redakce G.cz 24.5.2021, 16:13

Menstruace státu

Ministerstvo financí se snaží pokračovat ve svém boji s takzvanou menstruační chudobou. Dnes navrhne vládě, aby stát prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) zařadil mezi komodity, které jsou udržovány ve skladech pro případ živelních, válečných či jiných katastrof a krizí, také dámské menstruační potřeby.

Už loni koncem roku ministerstvo zvažovalo zlevnění dámských hygienických pomůcek snížením sazby DPH, a to ze stávající sazby 21 procent na sazbu desetiprocentní. Toto „vložkovné“ by veřejnou kasu vyšlo na 285 milionů korun ročně. K tomuto kroku se však úřad nakonec neuchýlil.

Celkově se nelze zbavit dojmu, že ministerstvo si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje ke snaze, „o které se prostě bude hodně mluvit“, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží. Správa státních hmotných rezerv by měla mít jiné priority, když je třeba spíše šetřit. A to přesto, že pořízení dámských vložek do rezerv státu by jeho kasu vyšlo na 24 milionů korun, což je relativně zanedbatelná částka vzhledem k celkovému objemu veřejných výdajů.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články