fb pixel Daft Punk versus Karel Svoboda: Je hit Get Lucky pouhou vykrádačkou od českého skladatele? – G.cz
Vyhledávání

Daft Punk versus Karel Svoboda: Je hit Get Lucky pouhou vykrádačkou od českého skladatele?

Zdroj: Profimedia

Bez nadsázky by se dalo říct, že píseň Get Lucky od francouzského elektronického dua Daft Punk patří mezi největší hity poslední dekády. Chytlavý hit, ve kterém hostují i hvězdní Pharell Williams a Nile Rodgers, má na YouTube i Spotify přes 600 milionů přehrání. V mnoha momentech se však až nápadně podobá písničce Karla Svobody Ještě světu šanci dej. Tu složil v roce 1985. Náhoda? Posuďte sami.

Martin Miko
Martin Miko 24.1.2022, 13:57

Je Get Lucky od Daft Punk?

Kdo by neznal hit Get Lucky od Daft Punk. Jedna z nejhranějších písní posledních deseti let trhala dlouhé roky žebříčky hitparád a nesměla chybět na žádném mejdanu. Podle webové stránky WhoSampled, která mapuje veškerou samplovanou a „vypůjčenou“ hudbu, je Get Lucky originálním dílem, jež mají na svědomí Guy-Manuel de Homem-Christo a Thomas Bangalter neboli Daft Punk. Jenže pak jsme si v partě lidí na doporučení jednoho pražského DJe pustili skladbu Ještě světu šanci dej, kterou zpívá Helena Vondráčková.

Ještě světu šanci dej vznikla v roce 1985, tedy 28 let před vydáním Get Lucky od Daft Punk. Po prvním poslechu má člověk pocit, že francouzské duo prostě „vystřihlo“ první půlminutu, trochu očesalo a pak to poslalo Pharellovi, aby nahrál vokály. Ostatně posuďte sami, protože v tomto případě vám dá jeden poslech víc než tisíc řádků.

A nyní si poslechněte Get Lucky od Daft Punk. Neslyšíte v tom trochu podobnosti?

Mohla by z této „podobnosti“ být největší kauza od dob, kdy si Vanilla Ice vypůjčil basovou linku od skupiny Queen v písni Under Pressure, a vytvořil tak Ice Ice Baby? V minulosti jsme byli svědky mnoha případů, kdy se podobní lovci melodií museli dělit o zisky nebo dokonce o hudební ceny. Pokud si myslíte, že by to mělo být takto i v tomto případě, napište nám do komentářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články