Čtyři svatby a jeden pohřeb jsou takový malý, sladký filmový zázrak – G.cz
Vyhledávání

Čtyři svatby a jeden pohřeb jsou takový malý, sladký filmový zázrak

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dneska v osm večer dávají nejlepší romantickou komedii, kterou kdy Británie vyprodukovala. Takže všeho nechte, nadělejte popcorn a připravte se na popleteného kněze, dojemný příběh a nejsladší romantické duo v dějinách filmu.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.8.2020, 15:23

Film, který potřebujeme

Svět se nachází ve strašlivém stavu. V Americe vládne člověk kontrolovaný extradimensionální entitou, která mu sedí na hlavě, národy pustoší smrtící virus, Británie odešla z Evropské unie, aby mohla dělat elektroauta, v sousedním státě perzekuují sexuální menšiny a do toho všeho zase odložili Rychle a zběsile 9. To, co teď potřebujeme je velký příběh o lásce, u kterého se zasmějete, ale který bude pořád zabalen v hřejivé dece normálnosti a uvěřitelnosti. A máme štěstí, protože dnes v osm večer dávají na Prima MAX film Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Čtyři svatby a jeden pohřeb je nejspíš nejlepší britská romantická komedie a tím pádem je to dost pravděpodobně nejlepší romantická komedie vůbec. Ano, lepší než Láska nebeská. Už jenom tím, jak je dodnes aktuální. Většina romantických filmů zestárla velice někdy před pěti lety, když s Tinderem přišla druhá sexuální revoluce. Dívat se dneska na romantickou komedii ze začátku tisíciletí je jako sledovat romantický film z padesátých let poté, co hippíci úplně přepsali význam výrazu “sexuální poměr”. Existuje pár výjimek. Mezi nimi je všemi milovaný Kamarád taky rád, ale co je pro nás důležitější, právě Čtyři svatby a jeden pohřeb. Schválně sledujte, jak podivně by ten film zněl, kdybyste nevěděli, že existuje.

Britská romantická komedie z roku 1999, kde se “sériový monogamista” Hugh Grant zamiluje do svobodomyslné a na tu dobu poměrně promiskuitní Američanky. Film, kde se lidé berou a rozvádí jako ve skutečném světě, romantické scény se nedějí na sluncem prozářeném setu, ale v normálně špinavém a šedivém městě, hlavní postavy mají pochyby o sobě i o svých vztazích, o svých rozhodnutích…

Malý zázrak

Je tam jedna z nejlepších a zároveň nejbolestivějších scén v dějinách žánru. Hugh Grant vyběhne v návalu upřímnosti za svou vyvolenou, aby jí řekl, že ji miluje. Ona mu za to dá pusu na tvář a odejde. A někdy v životě jste prostě museli prožít nějakou obdobu téhle situace a zasáhne vás to přímo u srdíčka.

A když jsme u Granta, tohle je film, který z něj udělal celosvětovou megastar. Je tady tak uvěřitelně sladký a milý a cool a vtipný, ale zároveň nejistý a nerozhodný. Velice snadno si do něj vyprojektujete své neurotické já. Jediná věc, která by se snad dala filmu vyčíst je to, že tenhle výkon na pár let zavřel Hugha do škatulky koktajících romantických protagonistů (zářným příkladem budiž jiná klasika, a to sice Notting Hill). Až v posledních letech se zdá, že svět filmu dává opět Grantovi prostor. Hlavně tedy britské pecky jako Man of U.N.C.L.E. a Gentlemen od Guye Ritchieho nebo třeba rodinná klasika Paddington.

Naprosto famózní jsou ale i vedlejší postavy, počínaje Rowanem Atkinsonem, který se s neskutečným komediálním timingem zhostil role začínajícího kněze, až po jména jako John Hannah, který ve filmu dodá čistokrevně dojemný proslov nad rakví. Toho můžete znát například ještě z Mumie. Hraje tam bratra Rachel Weisz.

A pokud ještě nejste přesvědčeni, musíte si uvědomit, že tenhle film je čistě z organizačního hlediska malý zázrak. Grant dostal za roli jenom dvacet tisíc liber. Náklady na natáčení byly tak malé, že na svatební scény museli herci nosit vlastní obleky. Celý film se natočil v přepočtu za čtyři miliony dolarů. To je absurdně málo peněz.

Takže pokud se chcete v tomhle vedru trochu zchladit upršeným Skotskem, které se netočilo ve Skotsku, a rozehřát svou duši uvnitř, tak dnes v osm na Prima MAX.

Podobné články

Doporučujeme

Další články