fb pixel Cruise se na projekci zbláznil a zachránil tak celý film: Kultovka Sbal prachy a vypadni nastartovala Guyi Ritchiemu kariéru – G.cz
Vyhledávání

Cruise se na projekci zbláznil a zachránil tak celý film: Kultovka Sbal prachy a vypadni nastartovala Guyi Ritchiemu kariéru

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Když před více než 20 lety do kin vtrhla banda londýnských podvodníčků pod režisérskou taktovkou Guye Ritchieho, pro tehdy začínajícího tvůrce to znamenalo zlom. Prvotina britského filmaře Sbal prachy a vypadni nastartovala kariéru nejen jemu, ale také Jasonu Stathamovi, který do té doby prodával falešné parfémy na ulici. Co dalšího o kultovní krimošce z prostředí londýnského podsvětí nevíte?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 10.9.2019, 10:31

Jeden z nejlepších filmů vůbec

To říkáme my a hlavně to na konci 90. let řekl Tom Cruise v totální euforii a před kinem plných kravaťáků; filmových producentů a distributorů. Jen díky jeho nespoutanému nadšení po zhlédnutí prvotiny britského a dnes už kultovního režiséra Guye Ritchieho se snímek Sbal prachy a vypadni dostal do zaoceánských kin - a byl to úspěch!

Oč v tomhle špinavém kousku se skvělým soundtrackem a neherci mumlajícími šíleným slangem vlastně kráčí? Eddy (Nick Moran) je brilantní karbaník. 100 000 liber, které dal společně s kamarády dohromady, by mohl během jediného večera několikanásobně rozmnožit. Risk je zisk, ale ne vždycky. Eddy narazil na profesionály a za několik hodin prohrál šestinásobek. Počty profesionálních hráčů jsou jednoduché. Eddy a jeho kámoši Tom (Jason Flemyng), Bacon (tehdy debutující Jason Statham) a Soap (Dexter Fletcher) musí do týdne sehnat půl milionu, nebo začnou pomalu přicházet o prstíčky. Ani v tak velkém městě jako je Londýn se tak velký balík neskládá snadno. Bizarní podsvětí britské metropole naštěstí i tak nabízí šikovným chlapíkům dost možností, jak rychle přijít k penězům.

Sbal prachy a vypadni dnes patří mezi nejkultovnější kriminálky 90. let a 5. března uplynulo přesně 20 let od jeho světové premiéry. Při té příležitosti jsme místo tisíců liber dali do kupy 12 zajímavostí, které byste o tomto snímku měli rozhodně vědět. Hledejte je v galerii tady:

A tady 10 podzimních kinopremiér, které si nesmíte nechat ujít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články