fb pixel Coloradský incident s balónem: Hoax o létajícím balónu připomínajícím UFO byl zinscenován rodinou, která toužila po mediální pozornosti – G.cz
Vyhledávání

Coloradský incident s balónem: Hoax o létajícím balónu připomínajícím UFO byl zinscenován rodinou, která toužila po mediální pozornosti

Zdroj: Sgt. Benjamin Crane - https://www.dvidshub.net/image/213676/search-flightless-falcon-colorado-aviators-help-search-lost-boy, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53448182

23. prosince roku 2009 byl odsouzen ve Fort Collins v Coloradu k 90 dnům vězení Richard Heene, který byl strůjcem takzvaného Coloradského incidentu s balónem. Šlo o hoax, při němž úřadům tvrdil, že jeho šestiletý syn Falcon odletěl na neovladatelném heliovém balónu talířovitého tvaru připomínajícím UFO. Heeneova manželka Mayumi dostala za svou roli v incidentu 20 dní vězení.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.12.2023, 09:37

Chlapec v balónu

Incident „Balloon Boy“ strhl pozornost celého světa již o dva měsíce dříve, tedy 15. října, kdy se doslova odehrál v přímém televizním přenosu. Toho dne kolem jedenácté hodiny dopoledne zavolal Richard Heene, údržbář, amatérský vědec a otec tří chlapců, na Federální letecký úřad, aby oznámil, že se velký balón na zahradě jeho rodiny ve Fort Collins odvázal a že se jeho syn Falcon pravděpodobně před odletem doplazil na palubu.

O několik minut později Heene zavolal do místní televizní stanice a požádal o vrtulník, který by balón sledoval. Krátce poté Mayumi Heene zavolala na tísňovou linku. Podomácku vyrobený stříbrný létající stroj brzy sledovali pátrači a záchranáři i reportéři na zemi i ve vzduchu.

Hon na UFO

Coloradská národní garda vyslala dva vrtulníky, aby balón „připomínající UFO“ sledovaly, a přistávací dráha na denverském mezinárodním letišti byla na krátkou dobu uzavřena. Kolem 13:35 přistál balón na coloradském poli poté, co se vzdálil asi 50 mil od místa startu.

Záchranáři brzy zjistili, že balón je prázdný, což vyvolalo obavy, že Falcon Heene během letu z balónu vypadl. Následovalo rozsáhlé pozemní pátrání. Později odpoledne však bylo oznámeno, že chlapec byl nalezen v bezpečí doma, kde se údajně skrýval.

Podvod

Podezření, že celý incident byl ve skutečnosti podvod, zesílilo ještě ten večer poté, co se Falcon Heene svěřil svým rodičům v živém rozhovoru na americké CNN: „Říkali jste, že jsme to udělali pro show.“ Mayumi Heene později policii přiznala, že incident byl zinscenován a jednalo se o hoax, který měl rodině pomoci získat televizní pozornost. Heeneovi se předtím objevili v pořadu „Výměna manželek“.

V listopadu 2009 se Richard Heene přiznal k obvinění z trestného činu pokusu o ovlivnění veřejného činitele, „aby inicioval pátrací a záchrannou misi, která by následně přitáhla pozornost médií“, jak stojí v místopřísežném prohlášení státního zástupce, zatímco Mayumi Heene se přiznala k přestupku spočívajícímu v podání falešné zprávy. Richard Heene později prohlásil, že se přiznal pouze proto, aby uklidnil úřady a zabránil deportaci své ženy do rodného Japonska. Kromě trestu odnětí svobody museli manželé Heeneovi vykonat veřejně prospěšné práce a Richard Heene byl později odsouzen k náhradě škody ve výši 36 000 dolarů za pátrací akci.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články