fb pixel 10 temných pohledů na svět: co vidí muslimky skrze nikáb? – G.cz
Vyhledávání

10 temných pohledů na svět: co vidí muslimky skrze nikáb?

Zdroj: Foto: Hassan Ammar/AP

V západním světě jsou ženy, zahalené od hlavy až k patě, buďto vysmívány nebo litovány s pachutí vzteku. Muslimské ženy se ale často zahalují z vlastní vůle a přesvědčení. Jak se žije pod „stanem se zamřížovaným okénkem“ nebo ‚koketním‘ závojem se můžeme jen dohadovat. A taky se na to můžeme přímo podívat.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 1.12.2017, 14:17

Zahalování muslimských žen má mnoho podob. Na pomyslném vrcholu stojí sice burka, ale takový nikáb se závojem je také slušná ‚osobní klec‘. Otázkou je, jestli je to spíše analogie té, do které se schovávají potápěči před žraloky, nebo té druhé, ze níž v podstatě není úniku. Jak skrze něj ženy (nejen) na Blízkém východě, vidí svět se rozhodl přiblížit fotograf agentury AP (The Associated Press) Hassan Ammar. Sbírku jeho fotografií uveřejnil web washingtonpost.com.

Pro většinu konzervativních muslimek je přitom kompletní zahalování dobrovolnou volbou, která pramení z výkladu Koránu a hadísů (původně ústně uchovávané výpovědi o činech a skutcích proroka Mohameda). Navíc se tak cítí chráněny před obtěžováním a vítají anonymitu.

Jsou ale i takové, které se musely pod hábit kompletně schovat, aniž by je k tomu vedlo vlastní přesvědčení. A to hlavně v Sýrii a Iráku, kde je radikálové leckdy i pod pohrůžkou smrtí nutí nikáby nosit.

Ty vidí svět jinak než předtím. A nejen obrazně. Závoj přes nikáb jim totiž zakrývá celý obličej, kromě štěrbiny pro oči. Často je ale přes něj přehozen ještě průhledný závoj.

„Při svých cestách jsem se rozhodl začít fotit přes závoj nikábu a nabídnout tak všem možnost zažít, jaké to je dívat se na svět přes něj. V mém rodném Bejrůtu na slavné promenádě Corniche je jasně vidět barvy Středomoří, které se neúspěšně snaží dostat skrze závoj. Totéž u egyptských pyramid, kde slunečně modrá obloha znatelně potemněla,“ říká Hassan Ammar o fotkách, které nafotil pro agenturu AP.

1. Muž vede koně s turisty k pyramidám nedaleko egyptské Káhiry

2. Kostýmy tanečnic na trhu v Káhiře

3. Oslava narozenin v Bejrútu

4. Otec fotí svého syna v káhirském veřejném parku Al-Azhar

5. Žena se prochází v tomtéž parku

6. Děti na kolotoči v Bejrútu

7. Rodina na výletě ve starobylém městě Byblos severně od Bejrútu

8. Procházka po Corniche – pobřežní promenádě v Bejrútu

9. Květnový pohled na káhirský park Park Al-Azhar

10. Radostný výskok na veřejné pláži Ramlet al Bayda v Bejrútu

Všechny tyhle fotky působí skoro až umělecky. A dívat se na svět skrze temný závoj vyžaduje také jisté umění – sebezapření a potlačení vlastní osobnosti. Osobně jsem velmi ráda, že v těchto disciplínách ani trochu nevynikám...

Jak to vlastně přesně funguje ohledně zahalování muslimských žen a jaké způsoby existují se dočtete TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články