fb pixel Co se stalo, když se zhulil s The Beatles? 6 zajímavostí o legendárním umělci a držiteli Nobelovy ceny Bobu Dylanovi – G.cz
Vyhledávání

Co se stalo, když se zhulil s The Beatles? 6 zajímavostí o legendárním umělci a držiteli Nobelovy ceny Bobu Dylanovi

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 82 lety se narodil oblíbený americký písničkář, herec a zároveň držitel Nobelovy ceny za literaturu Robert Allen Zimmerman, kterého všichni známe pod jeho uměleckým jménem Bob Dylan. Kromě toho, že byl několikrát vyznamenán a oceněn za obrovský přínos populární hudbě a kultuře, se muzikant nerad škatulkoval. To byl možná jeden z důvodů jeho obrovského globálního úspěchu. Zde je 6 zajímavostí o tomto nadčasovém hudebníkovi.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 24.5.2023, 07:05

1. Pod velkým vydavatelstvím fungoval bez smlouvy

Svou první smlouvu s velkým vydavatelstvím získal už ve věku 20 let, a to s Columbia Records, které patřilo k největším hráčům na trhu hudby. Jelikož nebyl plnoletý, tak potřeboval své rodiče, aby za něj podepsali smlouvu na desku. Z nějakého důvodu však toto odmítal, takže ho jeho agent John Hammond vzal na rok pod svá křídla takzvaně „na dobré slovo“.

2. Jeho hit Knockin´ on Heaven´s Door přezpívali skoro „všichni“

„Klepání na nebeskou bránu“ se poprvé objevilo v kovbojce Pat Garret & Bill The Kid v roce 1973 a stalo se mezi fanoušky absolutním hitem. Píseň patří k nejhranějším v historii a přezpívaly ji desítky předních světových interpretů včetně Boba Marleyho, U2, Erica Claptona, Guns N´ Roses nebo Avril Lavigne. Z českých interpretů ji přezpíval Petr Kalandra, Děda Mládek Illegal Band nebo Chaozz.

3. Jeho píseň Like a Rolling Stone byla vyhlášena nejlepší písní všech dob

V roce 2004 vytvořil časopis Rolling Stone žebříček nejlepších písní v historii populární hudby. Shodou okolností se vítězem stala píseň, která obsahuje název oblíbeného hudebního časopisu. Náhoda?

4. Podivné marihuanové setkání Dylana s Beatles

Když se na konci srpna roku 1964 poprvé setkal Bob Dylan s kapelou Beatles v hotelu The Delmonico v New Yorku, tak si myslel, že kapela kouří marihuanu, jelikož o tom zpívá. Jednalo se o poslední americké tour kapely Beatles. Bob Dylan chlapcům nabídl marihuanovou cigaretu, ale nevěděl, že ji ještě nikdy nekouřili. Takže se jednalo o jejich premiéru.

5. Nikdy nebyl žánrově vyhraněný

O Dylanovi je známo, že v podstatě neřešil hudební žánry a nikdy se do žádného nestylizoval. Neměl problém hrát blues, rockabilly, country, rock and roll, swing, jazz nebo dokonce gospel. Mějme však na paměti, že jeho hudební kariéra trvá přes 50 let, takže se není čemu divit.

6. Držitel mnoha významných cen a ocenění

Když Bob Dylan v roce 2016 převzal Nobelovu cenu za literaturu, tak to pravděpodobně nikdo nečekal. Vytvořil totiž novou formu básnického vyjadřování. Zároveň ji poprvé v historii získal hudební interpret a textař. Dylan v minulosti přebral například i Pullitzerovu cenu, Grammy, Oscara atd.

A zde je 6 zajímavostí o Jamesi Brownovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články