fb pixel Co mají společného Ježíš, Harry Potter a Leonardo da Vinci? Týkají se jich ty nejdražší knihy na světě – G.cz
Vyhledávání

Co mají společného Ježíš, Harry Potter a Leonardo da Vinci? Týkají se jich ty nejdražší knihy na světě

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Je tomu patnáct let, co Národní knihovna v Praze utratila v Paříži deset milionů za dvanáctistránkový sešítek zhruba dvacet na dvacet centimetrů. Proč taková věc stála tolik? No, byla to část dobového latinského překladu Dalimilovy kroniky. A česká vláda tenkrát byla ochotna jít až na třicet milionů korun.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.3.2020, 09:40

Nad stránkami zacvakáte

Věděli jste, že Dalimilova kronika se vlastně vůbec nejmenuje Dalimilova kronika? Správně se jmenuje “Kronika tak řečeného Dalimila” a jejím autorem dost možná ani žádný Dalimil není, protože kniha pochází ze začátku čtrnáctého století a jako o kronice Dalimilově se o ní hovoří až od století sedmnáctého, kdy už se z ní udělalo desítky opisů. Například v latině, jako je právě ten kousek, který se před pár lety vydražil pro Česko v Paříži.

Tyhle historicky cenné knihy mívají dost často naprosto nevyčíslitelnou cenu. Ale občas, jenom občas… se jejich cena vyčíslit dá. Pokud vám nevadí, že budete operovat s více nulami, než kolik jich právě máme ve vládě. Tak třeba Gutenbergova Bible, první kniha vůbec, která byla kompletně vytištěna na knihtisku v roce 1455 se v osmdesátých letech prodala za pět milionů dolarů, při započítání inflace by to dnes bylo nějakých dvanáct milionů.

Řekli jsme si, že vám ty nejdražší a nejzajímavější knihy ukážeme, takže koukněte do naší galerie na nějaké tištěné zajímavosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články