No, tak to je trapas
Co jsou to uprchlické kvóty? K čemu přesně Česko zavazují? A jak vlastně v EU funguje přijímání legislativy? Na tyto otázky se Hospodářské noviny v malém kvízu zeptali poslanců, kteří tvoří výbor pro evropské záležitosti. Úkolem této party hic je sledovat chystané nové zákony Evropské unie, připomínkovat je a to pak přetlumočit vládě. Jeden by tedy čekal, že to budou lidé, kteří na výše uvedené dotazy dokážou odpovědět alespoň trochu na úrovni. Očekávání je nicméně nepřítelem šťastného života, víme?
Z 18 zkoušených zvládli zcela správně reagovat pouze čtyři členové výboru - předseda uskupení Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Helena Langšádlová z TOP 09 a dále Piráti František Kopřiva a Mikuláš Peksa. Víte, kdo naopak nereagoval ani, ale ani trochu dobře? Zástupce Okamurovy SPD Jiří Kobza. Radu Evropy, na jejímž zasedání strávil v lednu celý týden, jen tak mimochodem, označil za jednu ze základních institucí EU. RE ale funguje na EU zcela nezávisle, obě věci fungují na dost odlišném principu. Politici SPD jsou přitom těmi, kdo nejvíce bojují proti "evropskému diktátu".
Totální neznalost poslanci předvedli v dotazech o kvótách. Většina z nich si myslí, že znamenají povinnost přijmout migranty žádající o azyl, ve skutečnosti ale kvóty země zavazují pouze k zahájení azylového řízení s přidělenou částí uprchlíků. Navíc si stát může o původu žadatelů vyžádat tolik dokumentů, kolik uzná sám za nutné, a pokud má pochybnosti, přidělení nové domoviny jim odmítnout.
Někteří na otázky pro jistotu zcela odmítli odpovídat - například Lubomír Volný z SPD, muž, který na sociálních sítích proti EU vystupuje velmi ostře a nebojí se sdílet texty z webů označovaných za dezinformační. A vyzkoušet se nechtěli ani zástupci ODS ve výboru, Jan Skopeček a Jan Zahradník. První jmenovaný se vymluvil s tím, že o EU přednáší na vysoké škole a nenechá se školit jako studentík. Ok.
A tady čtěte o novém šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi.