fb pixel Co jíst v létě? Tipy na letní svačiny do kabelky – G.cz
Vyhledávání

Co jíst v létě? Tipy na letní svačiny do kabelky

Svačíte? Pokud je vaše odpověď zamítavá, děláte tím velkou chybu. Dodržovat pravidelnou stravu je oříšek pro mnoho z nás, i přestože moc dobře víme, jak důležité to je.

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 1.6.2017, 09:55

I když jste v poklusu, na jídlo nemáte ani pomyšlení a venku jsou teploty atakující bezmála 40 °C, je dobré si například na mobilu nařídit budíky a ke svačinám se prostě „probudit“. Je to z toho důvodu, abyste se osvěžili, načerpali energii a také vyrovnali hladinu krevního cukru. I když celý den běháte po schůzkách či trávíte odpoledne s dětmi na jejich aktivitách, zkuste si najít chvíli na posazení na sluníčku, jednoduše vypnout a dopřát si i třeba rychlou svačinu. (Radí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.)

V případě, že chcete redukovat svoji hmotnost, můžete si do kabelky přibalit ke svačině:

• Sezonní ovoce - v létě vás fantasticky osvěží čerstvé jahody, maliny, třešně, meruňky, broskve, borůvky, meloun… Pokud pro vás není možné chodit s kabelkou plnou ovoce, ráno si umixujte vlastní smoothie. Přidat do něj můžete i chia semínka. Pozor jen na zažitý mýtus, že ovoce se má jíst pouze dopoledne, neboť obsažený cukr stačíme využít. Není to pravda, ovoce si směle dopřejte i k odpolední svačině, díky tomu budete eliminovat pocit únavy a vyrovnáte hladinu krevního cukru.

• Proteinovou či raw tyčinku – raw tyčinky jsou často v biokvalitě bez přidaných cukrů a jiných látek. U proteinových tyčinek pozorně čtěte obaly, někdy v nich je nadbytek umělých sladidel, což zbytečně zatěžuje trávení, a navíc ne každému mohou chutnat i v případě, že obsahují stéviové sladidlo. Raw tyčinky jsou teď velkým trendem, jejich výhodou je, že se chystají zasyrova a bez pečení. Můžete si je tedy i lehce připravit doma. Stačí v mixeru nadrtit vybrané suroviny tak, aby se nám podařila vytvořit koule. Tu potom rozvalíme v přehnutém pečícím papíru. V lednici vám tyčinka vydrží několik týdnů.

• Smoothie nemusí být dlouze představováno. Variance ovoce a zeleniny umixujete a získáte tak osvěžující chutnou svačinu. I ve vaší kabelce přežije. Výrobci nelení a můžete sehnat bytelné přenosné lahve i termo obaly.


V případě, že nepotřebujete redukovat svoji hmotnost, dopřát si můžete kromě výše uvedených tipů také:

• Hrst oříšků nebo mandlí – jsou plné zdravých tuků, minerálních látek, vitamínů jako je hořčík, selen, vitamín E a bílkovin. Dodávají energie a podporují lepší náladu. Vzhledem ke kalorické hodnotě bychom si měli dopřát asi jednu hrst čili 30 gramů denně.

• Sušené ovoce – pokud nemáte domácí sušené ovoce, pozorně čtěte obaly a vyhněte se sířenému ovoci.


• Bílý jogurt a kefír: ideální je v bio kvalitě a do 4 % tuku. Vhodné jak na dopolední, tak odpolední svačinu a rovněž na rychlé nasycení i na několik hodin. Mají v sobě zdravé probiotické kultury a pomáhají tak udržovat rovnováhu střevní mikroflóry. Jsou zdrojem vápníku a bílkovin. Pozor však samozřejmě na balení, které může v kabelce způsobit spoušť a určitě zvláště v teplém počasí jej spíše samozřejmě odložit do lednice, pokud je k dispozici.

Podobné články

Doporučujeme

Další články