Co je pražská lumpenkavárna? – G.cz
Vyhledávání

Co je pražská lumpenkavárna?

Zdroj: Profiemedia

Každou chvíli se o ní posměšně píše v novinách a ironicky mluví v televizi. Existuje vůbec?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 7.2.2015, 12:36

Tenhle zvláštní termín se do našeho povědomí dostal na jaře 2013 po vítězné volbě Miloše Zemana prezidentem. Jeho přívrženci tak začali označovat zhrzené a nespokojené přívržence poraženého Karla Schwarzenberga. Na tento základ se pak postupně nabalovaly další a další významy, až vznikl následující obraz:

Definiční znaky pražské lumpenkavárny

1. Alternativní mocenské centrum, které průběžně kritizuje a ironizuje zemanovský Hrad a uráží ho. Jakákoli špína je jim dobrá, aby ji na Zemana hodili a urazili ho. Ať udělá prezident cokoli, obrátí to proti němu. “Miloši Zemanovi neprojde nic,” shrnul to komentátor Martin Hekrdla. “Zatratili by ho, i kdyby zvolal pouze ‘Karlův most!’”.

2. Skupina intelektuálů, kteří Schwarzenbergovi neřeknou jinak než mazlivým “Karel” nebo “kníže”. Nejčastěji se scházejí v kavárně Mlýnská na Kampě, pár jedinců spatříte ve Slávii, trochu více v Louvru na Národní třídě nebo v literárních kavárnách v centru. V hipstřích kavárnách jako je Lajka na Letné nebo Sladkovský ve Vršovicích se Zeman také řeší, ale ani ne tak z přesvědčení, je to spíše aktuální móda.

Právě odtud vzniklo označení téhle partičky jako “kavárna”, později nenávistně doplněné na “lumpenkavárna”.

3. Lidé, kteří myšlenkově navazují na “pravdoláskařský” odkaz Václava Havla, a to včetně jeho povýšeneckého elitářství a odtržení od reality života naprosté většiny běžných Čechů. Často se to demonstruje na Havlově bizarním mudrování, že když člověk právě nemá na lampu za dvacet tisíc, má se uskrovnit a koupit si lampu jen za patnáct tisíc. Havel v tom mimochodem navázal na slavný výrok francouzské královny Marie Antoinetty, která v roce 1789 v reakci na bouře hladovějících lidí prohlásila: “Když nemají chleba, ať jedí koláče.” A vůbec to nemyslela ironicky – ona, ani Havel. Oba prostě jen nechápali, že existují i lidé, kteří nemají ani na svíčku.

4. Skupina lidí posedlých mocí, kteří chtěli s “Karlem” řídit Česko a nevyšlo jim to. Konspirují, jak to navzdory výsledkům prezidentských voleb změnit. Na Havla tak navazují i pokud jde o jeho koncept “občanské společnosti a nepolitické politiky" ve stylu volby sice nedopadly jak jsme si my profesionální občané představovali, ale to nevadí. My přece nejlíp víme, co je pro ty nevděčné a hloupé občany nejlepší. Dobro jim vnutíme třeba i proti jejich vůli za pomoci konspirace a intrikaření proti legitimně zvoleným politikům.”

5. Skupina nadprůměrně bohatých lidí, kteří si mohou dovolit víc než běžní občané České republiky. Právě proto taky “mají roupy” – nemusejí se každý den tvrdě ohánět někde ve fabrice, aby vůbec přežili a mají čas zabývat se přemýtáním o nesmyslech. Vysedávají po kavárnách a kecají o Heideggerovi, Kafkovi, samopohybu dějin a dalších nesmyslech.

6. Pravičáci, ultrakatolíci a fanatičtí antikomunisté, kteří by nejraději zakázali komunistickou stranu i levicovou ČSSD, zrušili odbory a zákony na ochranu práv pracujících a demontovali sociální jistoty.

7. Skupina nenávistných křiklounů, snažících se mediálně zadupat do země každého, kdo s nimi nesouhlasí. Komentátor Jan Čulík před časem psal o pražské lumpenkavárně, která “prostě nesnese, aby v českém prostřední zazněl trochu jiný hlas než její: prosazuje téměř bolševicky v silně zrelativizovaném světě falešnou představu, že existuje jediný správný názor a jediné správné řešení.”

Tohle jsou nejčastější charakteristiky “pražské lumpenkavárny (jistě bych dal dohromady i další). Škatulkování, přesné definování, kategorizování a tím i zjednodušování složité reality je zaprvé zábavná intelektuální činnost, zadruhé to dělá svět přehlednějším a zatřetí na tom náš web www.g.cz přímo stojí. Vždycky je ale třeba se sebekriticky ptát: “Je to tak doopravdy? Necpu ten svět do škatulek příliš násilně?”

Proč je to celé nesmysl?

1. Žádné “spiklenecké centrum” ani řízené tažení proti Miloši Zemanovi neexistuje. My, kdo ho nemáme rádi, společně nevymýšlíme žádné strategie, jak mu nasadit psí hlavu. Miloš Zeman prostě velkou skupinu lidí tak nějak obecně štve. Je to pro nás:

- necitlivý buran (viz jeho skandální výroky o postižených)

- vulgární sprosťák (viz jeho “kundaření” na vlnách Českého rozhlasu)

- alkoholik (viz jeho potácení nad korunovačními klenoty, pád na Kavčích horách a další lihové excesy)

- sedmilhář (aktuálně viz jeho skandální výroky o Ferdinandu Peroutkovi)

- nevzdělanec (viz jeho bizarní tvrzení, že po 27. roce života už kouření neškodí zdraví)

- muž s fyziognomií normalizačního papaláše (všimněte si toho jeho odulého obličeje a tučného zátylku, což si vytvořil sám špatnou životosprávou)

- bývalý komunista (což je jak známo stejný protimluv jako “bývalý černoch”)

- prezident zvolený na základě podvodu (viz inzerát s nepravdivými informacemi o Karlu Schwarzenbergovi, otištěný těsně před volbami v Blesku Pavla Šafra)

- politik paktující se s bývalými okupanty (viz jeho skrytá podpora invaze Kremlu na Ukrajině, kvůli čemuž se mu přezdívá “ruský šváb")

- člověk s totalitním myšlením (viz jeho bratření s čínským režimem)

- muž propagující velmi nezdravou životosprávu (viz jeho neustálé zdůrazňování nejhorších tradic české kuchyně, dky čemuž je označován jako “prezident Ovar")

- politik obklopující se divnými lidmi (Šlouf, Čuba, Mynář, Ovčáček a další).

- rozbíječ české společnosti (během svého prezidentování nikoho nespojil, ale všechny rozeštval)

- bezohledný nikotinový feťák (vzpomínáte, jak si zapálil v budově České televize, kde je to zakázáno?)

A tak by se dalo pokračovat. Protizemanovské akce jsou prostě spontánním projevem lidového názoru, že na Hradě sedí někdo, kdo tam nemá co dělat. Žádná “lumpenkavárna” se za tím neschovává.

2. My Pražáci, kteří proti Zemanovi protestujeme nejvíc, opravdu tak trochu žijeme ve slonovinové věži. Statisticky máme nejvyšší platy v republice, nemusíme dojíždět daleko za prací, služby, zábavu a nákupy máme “u nosu”, můžeme si vybírat ze stovek hospod, kin a divadel, wifi v každé kavárně zdarma… A taky máme nejlevnější zboží (kromě benzínu a nájmu), což je dáno vysokou konkurencí obchodníků. Oproti zbytku Česka si prostě žijeme jako prasata v žitě. A právě proto máme peníze na vysedávání po kavárnách a “přemítání o nesmyslech”.

3. Je pravda, že existuje skupina pravicových intelektuálů a novinářů, kteří mají myšlenkově blíž ke Schwarzenbergovi než k Zemanovi. Ale až na výjimky dané běžnými přátelskými a kolegiálními vztahy se nikde nescházíme a o ničem nekonspirujeme. To, co píšeme, nám v žádné kavárně nikdo nediktuje. Opravdu si to myslíme.

4. Je fakt, že Zemanovi odpůrci bývají lidé s pravicovými názory, vyšším vzděláním a vysoce nadprůměrnými příjmy. Nejhlasitějším členem “lumpenkavárny” je pražský novinář, píšící většinou o kultuře, umění, politice a ekologii. Pokud je schopný a pracovitý, může si vydělat třeba 50 – 80 000 korun měsíčně nebo i víc. Lidem z Mostecka, Vysočiny nebo Podkrkonoší se o tom může jen zdát. Průměrný plat v České republice je 25 500 korun, ale více než polovina Čechů na něj nedosáhne. Divíte se, že tihle lidé mají levicové názory a že jim je bývalý komunista Zeman bližší než nějaký “cizácký kníže”, který zrestituoval zámek na Orlíku? Divíte se, že si kupují bůček a ne tatarák u Kšány a že pijí desítku z Lidlu a ne vybrané pivní speciály z lokálních rodinných pivovarů? My ne.

Jako typického příslušníka “pražské lumpenkavárny” mne tedy nic z toho nepřekvapuje. Jen bych rád vysvětlil, že kávu skoro nepiju (raději mám čaj), v kavárně Mlýnská jsem nikdy nebyl (jenom prošel) a “Karla” osobně neznám. Tedy až na Karla Kotačku, spolužáka ze základky v pražské Botičské ulici, ale toho jsem neviděl asi tak od roku 1982. Mimochodem, byl to pěkný sígr a měl trojky z chování. Hmm, já jen dvojky, takový lump jsem nebyl.

A TADY máte důkaz, že je Zeman lhář prolhaná.

Anketa

Existuje podle vás lumpenkavárna, nebo je to jen výplod Zemanova myšlení?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu