Film IRL
... U některých filmů bychom to chtěli, u některých ne. Shaun of the Dead je britská zombie parodie a zároveň první část třídílného setu, který je mezi znalci znám jako Cornetto Trilogy. Za tou stojí tvůrčí skupina vedená režisérem Edgarem Wrightem a herci Simonem Peggem a Nickem Frostem. Shaun (Pegg) je zaměstnanec obchod s elektrem Foree Electric. Je ve středním věku, kariéra nikde, v korporátu pomalu umírá a každý večer se opíjí v hospodě u Winchestera se svým ještě zoufalejším kámošem Edem (Trust). Plné zuby toho má Shaun, ale přdevším jeho přítelkyně Liz, která mu dá košem, což Shauna konečně nakopne k tomu něco se svým životem udělat. A jako na potvoru v ten den taky vypukne zombie apokalypsa.
Snímek nenabízí jen standardně kvalitní dávku suchého britského humoru, ale také geniální paralelu mezi standardní konzumní společností a krvelačnými zombíky. Pomalu se plazící, kňučící a tupí nemrtví se až na pár odpadnuvších končetin moc neliší od svých živých verzí. Zároveň si film jako čistokrevná parodie bere na paškál všechny kanonické nesmyly, které cpou zombie movies divákům do hlavy. A právě od toho se pořadatelé zážitkové projekce ze série Suicide Popcorn odpíchli.
Zombíkem na vlastní kůži
O sobotním odpoledni se v Hoffmanově dvoře v pražské Vinoři shromáždila asi padesátka úplně normálně vypadajících lidí. Kancelářské kalhoty, bílé košile, vlasy na patku, tupé výrazy. Co tam přijeli dělat? Zúčastnit se team buildingu společnosti Foree Electric, nejlepšího prodejce elektroniky v západním Londýně, jehož obrat se za uplynulý rok zvýšil o 200 %. Na akci k podpoření týmového ducha navíc dorazí samotný generální Foree Electric, aby svému týmu dodal pořádnou dávku kolektivního cítění. Go team!
Aby ale nešlo jen o bezduchou pitku, připravilo vedení firmy pro své zaměstnance několik týmových aktivit. Snahu namotivovat pobočky Foree Electric ovšem naruší útok z... Počkat, tohle slovo se neříká, protože to je směšné. Takže řekněme, že zpomalených občanů. Je tedy třeba přerušit přeskládávání krabic ve skladu na čas a jít se na ochočeném z...pomaleném občanovi naučit, jak ho a jeho souputníky zneškodnit (ideální je trefit se do hlavy vinylem) a vůbec si zkusit krátkou simulaci, jak se v městě pod útokem z...pomalených občanů nepozorovaně pohybovat a zachránit si tak život.
Takové je nastavení zážitkové projekce Suicide Popcorn. Je to trochu divadlo, trochu soutěž a trochu film. Parta organizátorů to zkusila už jednou, a to se snímkem Olověná vesta, kde na návštěvníky čekal poměrně náročný vojenský drill. Událost k Shaun fo the Dead byla o poznání mírnější. Ostatně, plánem hlavních hrdinů filmu, jak přežít konec světa, je "dát si v klidu pivko a počkat, až se to uklidní".
Koncept akce, která je výsledkem spolupráce festivalů Junktown a Future Gate, připomíná projekt Cinema Royale. Jeho organizátoři pořádali filmové projekce na netradičních místech, například ve sklepech starých továrních budov či na dostizích. Abyste se na akci dostali, bylo třeba se registrovat a čekat na zvací mail. I na Suicide Popcorn je třeba se registrovat a kapacita je omezená, oproti CR je ale přístupnější, no, řekněme, méně elitářský. Jestli je to spíš dobře, nebo špatně, to už posuďte sami.
Fotografie z akce redakci poskytli fotografové Michal Dědič a Andulinna.
A tady se podívejte na náš test elektrokolboěžek Lime.