fb pixel Člověk proti počítači: Příběh o tom, jak Garri Kasparov prohrál s počítačem Deep Blue – G.cz
Vyhledávání

Člověk proti počítači: Příběh o tom, jak Garri Kasparov prohrál s počítačem Deep Blue

Zdroj: Profimedia

Garri Kasparov je slavný šachista, kterého mnoho lidí považuje za neporazitelného šachového génia. Šachům se začal věnovat už jako dítě a už tehdy si tak trochu tušil, že má před sebou velkou kariéru. To se potvrdilo, když se stal mistrem světa v šachu v letech 1985 až 2000. Dříve soupeřil jen s lidmi, ale postupem času musel čelit i počítačům, které mu zašpinily jeho čistý výherní štít.

Martin Miko
Martin Miko 2.5.2024, 11:15

Muž proti počítači

V roce 1996 se Garri Kasparov, mistr světa v šachu, poprvé setkal s porážkou a to od superpočítače Deep Blue od IBM. Počítač dokázal analyzovat až 200 milionů šachových pozic za sekundu, což ho činilo velmi výkonným. I když Kasparov už dříve hrál proti počítačům, tentokrát byl poprvé poražen, což rozhodně nečekal. Jako nejlepší hráč na světě předpokládal, že Deep Blue porazí, ale bohužel se mýlil. 10. února 1996 se konal první ze šesti plánovaných zápasů mezi Kasparovem a superpočítačem Deep Blue. Kasparov po třech hodinách hry prohrál. Jeho prohru sledovalo přibližně 6 milionů diváků po celém světě. Tato porážka byla velkou událostí, která zaskočila celý šachový svět, protože se považovala za nepravděpodobnou. Kasparov byl považován za nejlepšího šachistu všech dob, ale oproti počítači měl jednu velkou nevýhodu—byl ovlivněn totiž emocemi.

Druhý den po prohře s Deep Blue si Kasparov odpočinul a následně porazil superpočítač ve druhém zápase po 73 tazích. Třetí a čtvrtý zápas skončily remízou, ale poslední dva Kasparov vyhrál, což mu zajistilo vítězství v neobvyklém klání a také výhru neuvěřitelných 400 tisíc dolarů. Vývojáři z IBM si odnesli důležité zkušenosti a odhodlání vytvořit silnější počítač, který by mohl Kasparova porazit a dokázat světu, že stroje mohou být chytřejší než lidé. Toto se uskutečnilo o necelý rok později, v květnu 1997, když se Kasparov utkal s vylepšeným Deep Blue. Kasparov prohrál, ale po druhé hře obvinil IBM z podvodu. Kasparov se tak stal prvním šachovým mistrem světa, kterého porazil počítač v šachovém turnaji, což představovalo historický moment.

Kasparov byl ve světě šachů nepřekonatelný až do roku 2000, kdy přišel o svůj titul mistra světa v souboji s Vladimirem Kramnikem. To však neznamenalo, že by ztratil na šachové kvalitě. V profesionálním šachovém světě pokračoval dalších pět let a měl nejvyšší Elo rating. V roce 2003 se utkal s počítačem Deep Junior, přičemž zápas skončil remízou. Kasparov pravděpodobně změnil svou taktiku, aby dosáhl tohoto výsledku.

Po svém odchodu z profesionálního šachového světa v roce 2005 se Kasparov rozhodl zaměřit na politiku a psaní knih.

Ruský šachista Garri Kasparov se v roce 1985 stal nejmladším mistrem světa, když ve věku 22 let porazil sovětskou šachovou legendu Karpova. Pokud chcete nahlédnout do zákulisí tohoto ikonického zápasu, doporučujeme francouzský dokument Karpov vs. Kasparov z roku 2014. Film nabízí podrobnosti o těchto šachových hvězdách a jejich rivalitě.

Dne 3. března 2022 Garri Kasparov vyzval světové mocnosti k přísnější vojenské a ekonomické strategii proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi po jeho útoku na Ukrajinu 24. února 2022. Ruské ministerstvo vnitra označilo Kasparova a Chodorkovského za „zahraniční agenty“ a obvinilo je, že jsou placeni Ukrajinou a jistou lidskoprávní nadací.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Deep_Blue_versus_Garry_Kasparov

https://www.chess.cz/sachove-cteni-na-vikend-vzpominky-na-utkani-kasparov-vs-deep-blue-i-online-hra-v-99-letech/

https://www.ibm.com/history/deep-blue

https://www.kasparov.com/timeline-event/deep-blue/

Podobné články

Doporučujeme

Další články