fb pixel
Vyhledávání

Gustave Eiffel: Muž, který je podepsaný pod dvěma světovými dominantami. Jedné dal jméno, druhá je symbol svobody

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Jeho jméno nosí jedna z nejslavnějších věží světa a je jasnou dominantu Paříže, kterou navštíví každý rok statisíce turistů a dost možná jste mezi nimi byli už i vy. Zároveň je podepsaný pod dalším symbolem, a tím je Socha Svobody v New Yorku. Dnes je to přesně 187 let, kdy se slavný konstruktér a architekt Gustave Eiffel v francouzském Dijonu narodil.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 15.12.2019, 11:45

Když uslyšíte jméno Eiffel, určitě se vám ihned vybaví známá věž v Paříži, která nosí toto jméno. Víte, že se ale slavný architekt původně jmenoval Alexandre Gustave Bönickhausen a jméno, pod tkerým se posléze proslavil získal až po svých německých předcích? Pocházel z poměrně zámožných poměrů, jeho matka úspěšně obchodovala s uhlím, rodinu dokázala finančně zajistít a tak mohl mladý Gustave studovat na prestižních francouzských školách. Jeho specializací byla možná poněkud překvapivě chemie.

Vystřídal několik zaměstnání a nakonec skončil jako šéf konstrukční společnosti, která navrhovala železniční mosty. Navrhl také pavilon La Ruche v Paříži. Tato stavba se stala, stejně jako Eiffelova věž, orientačním bodem města. Od roku 1887 se podílel na budování Panamského kanálu. Když ale projekt v roce 1889 skončil krachem, byl Eiffel spolu s otcem a synem Lessepsovými obviněn z podvodu a odsouzen k dvouletému žaláři. Odvolací soud však rozsudek zrušil z důvodu promlčení. Skandál měl ale jednoznačně dopad na jeho kariéru konstruktéra a architekta.

Jako konstruktér je Gustave Eiffel podepsaný také pod Sochou Svobody, která byla darem Francie Spojeným státům americkým.On sám vypracoval vnitřní strukturální prvky. Tento dar prokázal přátelství a respekt mezi Francií a USA. Stejně jako u Eiffelovy věže se Socha Svobody stala rychle národním symbolem svobody.

Královna věží

Co se vám vybaví, když se řekne Paříž? Tipujeme, že 9 z 10 myslitelů na první dobrou odpoví "Eiffelovka". Podívejme se na tuto stavbu, která geniálního konstruktéra navždy proslavila, trochu podrobněji.Tahle kovová dáma byla slavnostně otevřena 6. května 1889, cestu do lidských srdcí si ale chvíli hledala. Samotní Pařížané ji ze začátku nenáviděli. Třeba spisovatel Guy de Maupassant pravidelně navštěvoval v ní umístěnou restauraci s tím, že je jediným místem v Paříži, odkud se na věž nemusí dívat.

Podívejte se, co vše byste měli o tomto architektonickém skvostu vědět:

Dnes už je všechno jinak a Eiffelova věž patří k vyhledávaným evropským a vlastně i světovým památkám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články