fb pixel Čím víc bodů, tím víc svobody: čínská vláda hodlá hodnotit své občany bodovým sociálním systémem – G.cz
Vyhledávání

Čím víc bodů, tím víc svobody: čínská vláda hodlá hodnotit své občany bodovým sociálním systémem

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Čína postupně vytváří rozsáhlý hodnotící systém, který sleduje chování a hodnotí všemožná kritéria na obrovském množství svých občanů. Výsledkem tohoto systému by měla být stanovena důvěryhodnost obyvatel Číny a její schopnost například zvládat úvěry, hypotéky nebo například jestli mohou obdržet vízum do Evropy.

Martin Miko
Martin Miko 7.5.2018, 16:07

Čína chce špehovat všechny svoje občany a bodovat jejich chování

Čína si dala za cíl sledovat své občany při běžných činnostech, které vykonávají. Číňané tak budou sledováni při nakupování, placení nebo neplacení svých závazků a jestli se s někým scházejí, nebo nescházejí. Tyto informace se shromáždí do takzvaného občanského sociálního systému, který bude dál rozhodovat o jejich budoucnosti. Dobré výsledky v tomto systému například rozhodnou o tom, jestli jsou Číňané způsobilí k tomu dostat hypotéku nebo lepší práci. Toto kritérium však rozhodne i o budoucnosti jejich dětí. Dobré výsledky rodičů umožní jejich dětem navštěvovat kvalitnější školu.

Do tří let chce čínská vláda spustit tento sociální systém po celé Číně, což by znamenalo, že by sloužil ke sledování neuvěřitelných 1,3 miliardy občanů. Získaná data by měla dle čínské vlády vytvořit důvěryhodné veřejné mínění a posílit společenskou upřímnost ve vládních a obchodních záležitostech mezi lidmi a státem.

Pomohou sociální sítě i chatovací platforma

Po zveřejnění plánů čínské vlády se automaticky ozvaly hlasy kritiky, kterým se tento nápad příliš nezamlouvá. Projekt jde příliš do hloubky a dotýká se citlivých dat občanů, čímž působí orwellovským dojmem, který hraničí s porušováním lidských práv.

V současnosti je však tento systém nastaven pouze na dobrovolné bázi, avšak během tří let by tento systém měl být povinný pro všechny. Čínská vláda se rozhodla zaúkolovat osm čínských soukromých firem, které by měly vyvinout systém umožňující sledovat a hodnotit data o občanech Číny. Jedním z nich je například firma China Rapid Finance, která je zároveň partnerem sociální sítě Tencent a chatovací platformy WeChat, která čítá více než 850 milionů uživatelů.

Hodnotící systém však prý nebude pouze na negativní bázi. V případě, že budete kladně hodnoceni, tak vás čeká spousta výhod, které vám dají najevo, že patříte mezi důvěryhodné občany. K dispozici vám bude například půjčování si vozidla bez vratné zálohy, výhodnější služby na letištích a v ubytovacích zařízeních nebo možnost rychlejšího získání cestovatelského víza.

A zde Miloš Zeman tvrdil, že se v Čechách vyráběl novičok.

Podobné články

Doporučujeme

Další články