fb pixel Chystaný snímek Stardust o Davidu Bowiem se bude muset obejít bez zpěvákovy hudby – G.cz
Vyhledávání

Chystaný snímek Stardust o Davidu Bowiem se bude muset obejít bez zpěvákovy hudby

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Po fenomenálním úspěchu filmu Bohemian Rhapsody bylo jen otázkou času, kdy se objeví další hudební velkofilm. A zdá se, že Hollywood nezahálí – minulý týden se objevily zprávy o chystaném snímku Stardust, který má pojednávat o životě Davida Bowieho na počátku sedmdesátých let. Zatím to ale vypadá, že Ziggy Stardust to se svým příběhem nebude mít tak jednoduché...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 4.2.2019, 13:07

Má smysl něco takového vůbec točit?

Stardust má být zasazen do počátku sedmdesátých let, tedy do doby, kdy mladý David Bowie dobýval svět svou přelomovou deskou The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Podle posledních zpráv by měl Bowieho hrát jihoafrický herec Johnny Flynn, známý z britské nezávislé filmové scény. Režie se ujal Gabriel Range, který v roce 2006 natočil fiktivní dokument o atentátu na tehdejšího amerického prezidenta Death of a President. I když je snímek sotva v předprodukci, již teď se zdá, že jeho cesta na stříbrné plátno bude více než komplikovaná.

Syn Davida Bowieho, režisér Duncan Jones, na svém twitterovém účtu prohlásil, že k natočení filmu nedala zpěvákova rodina souhlas a navíc se snímek bude muset obejít bez Bowieho hudby. Nedávné prohlášení filmařům značně zkomplikovalo práci, jelikož skutečně kvalitní hudební životopis se bez originální hudby zkrátka neobejde – taková Bohemian Rhapsody by byla bez původních nahrávek Queen téměř nekoukatelná. Navíc vyvstává otázka – má vůbec smysl natočit takový film? Producenti tvrdí, že snímek má smysl i bez Bowieho písní – podobně jako filmy England is Mine o Morrisseym či Nowhere Boy o Johnu Lennonovi, kde se objevují pouze dobové skladby, které podporují celkovou atmosféru filmu. Je ale důležité podotknout, že oba zmíněné bio-picy nezaznamenaly větší úspěch – částečně právě kvůli absenci originálních nahrávek.

Tohle už tu jednou bylo

Zajímavostí také je, že jeden neautorizovaný snímek o Bowiem svým způsobem již existuje - v roce 1998 natočil Todd Haynes film Velvet Goldmine (pojmenovaný po Bowieho písních), který pojednává o životě fiktivní glam-rockové hvězdy Brianu Sladeovi. Příběh natolik připomínal Bowieho raná léta, že režisér musel po zpěvákově stížnosti celý film značně předělat, aby nakonec musel po další Bowieho intervenci z filmu odstranit veškerou jeho hudbu.

Kreslený Bowie v Berlíně?

Jones odmítl, že by film natočil on sám – jakožto zpěvákům syn by prý nebyl objektivní. Navrhl ale, že by snímek mohl natočit Peter Ramsey, který loni překvapil skvělým animovaným Spider-Manem, ve spolupráci s britským spisovatelem a scénáristou Neilem Gainmanem. Oba umělci projevili nadšení a tak je možné, že se brzo dočkáme animovaného životopisu Davida Bowieho, který by vzhledem ke zpěvákově životu a stylu hudby byl možná lepší volbou než klasický hraný film. A hlavně doufáme, že se případný film bude zaměřovat na jiné období života než na Ziggyho Stardusta, kterého začínají mít fanoušci plné zuby. Takový Bowie na vrcholu kokainové závislosti v Berlíně by totiž byl mnohem zajímavější!

A tady koukněte na 10 nejlepších reklam z letošního Super Bowlu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články