Ochrana přírody
Mendes byl dlouholetým gumárenským tapírem (gumárenství je udržitelný proces získávání latexu ze stromů, který nevyžaduje poškozování nebo kácení stromů), který organizoval ostatní amazonské gumárenské tapíry proti rostoucímu a ekologicky devastujícímu odvětví chovu dobytka. Od 70. let 20. století organizoval Mendes empates – mírové demonstrace, při nichž protestující chránili stromy vlastními těly.
Mendes prosadil, aby brazilská vláda přijala iniciativy, které by v Amazonii vytvořily chráněné kaučukové oblasti. Tyto „těžební rezervace“ by daly gumárníkům právo pokračovat v udržitelném sběru kaučuku, ořechů a dalších produktů.
Atentát
Jak rostl jeho věhlas, Mendes cestoval mimo Brazílii a lobboval u nevládních organizací za financování těchto udržitelných rezervací. Dne 22. prosince roku 1988, po několika předchozích pokusech o atentát, většinou ze strany rančerů a dalších vlastníků půdy, byl Mendes zastřelen na dvoře svého domu v brazilském státě Acre.
Útočníkem byl Darci Alves da Silva, syn rančera Darlyho Alves da Silvy, který koupil rezervaci kaučukovníku za účelem těžby dřeva a jehož snahy o odlesnění půdy Mendes zmařil. Oba muži byli později usvědčeni a odsouzeni k trestu odnětí svobody za vraždu.
Jeden z Mendesových citátů zní: „Zpočátku jsem si myslel, že vedu boj za spásu kaučukovníků, pak mne napadlo, že bojuji za udržení amazonského pralesa, ale nyní jsem si uvědomil, že jde o boj za lidstvo.“
Ekologie
Koncem 80. let 20. století se celosvětový zájem soustředil na globální oteplování způsobené emisemi oxidu uhličitého mimo jiné z vypalování lesů. Ukázalo se, že ničení Amazonie má neúměrný vliv na klimatické změny způsobené člověkem.
„Ničení a vypalování zdejších pralesů je podle vědců tak rozsáhlé, že může představovat nejméně desetinu celosvětové produkce oxidu uhličitého způsobené člověkem,“ napsaly New York Times jen několik měsíců před Mendesovým zabitím. Od Mendesovy smrti bylo v Brazílii zabito více než tisíc aktivistů a ochránců deštných pralesů. Mendes je stále považován za ikonu světového ekologického hnutí.
Zdroj: History, Wikipedia