fb pixel "Chcete-li vyměnit obdiv tisíce mužů za kritiku jednoho, vdejte se": Empancipovaná ikona Katharine Hepburn by mohla být vzorem i dnešním feministkám – G.cz
Vyhledávání

"Chcete-li vyměnit obdiv tisíce mužů za kritiku jednoho, vdejte se": Empancipovaná ikona Katharine Hepburn by mohla být vzorem i dnešním feministkám

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Zlatá éra Hollywoodu přinesla řadu hereckých ikon a sexsymbolů. Tak trochu bokem všech ostatních stojí jedinečná hvězda Katharine Hepburn, která byla netradiční jak vzhledem, tak povahou. Její životní příběh i filozofie by mohly inspirovat nejednu moderní feministku.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.6.2019, 09:08

Tvrdohlavá Kat

Narodila se do rodiny novoanglických, progresivních boháčů, a to určilo celý její život. Mezi hollywoodskými kráskami s něžnými a půvabnými rysy byla Katharine Hepburn opravdu speciální. Ostře řezaná tvář, pronikavé oduševnělé oči a vystouplé lícní kosti dělali z obličeje vzdělané a vznešené herečky něco netypického a snadno zapamatovatelného. Takový vzhled jako by ji k netradičnímu životu doslova předurčila.

Katharine Hepburn, bez jejíhož moudrého ostrovtipu dnes žijeme přesně 16 let, byla známá pro svou divokou nezávislost. "Nežila jsem jako žena, ale jako muž. Dělala jsem to, co jsem chtěla, a dělala jsem to dobře. Vydělávala jsem si vlastní peníze a nebála jsem se být sama," řekla jednou a měla pravdu. Herečka nosila kalhotové kostýmy, milovala sport, hrála golf a létala letadlem. Nikdy neměla děti, ne proto, že by se bála o svou útlou postavu nebo že by to nešlo, ale protože vždy uznávala mateřství jako práci na plný úvazek, který není pro každého a ona sama prý věděla, že by byla příšernou matkou. Myšlenka hodná moderních feministek, co říkáte? A přitom pochází zhruba ze 40. let minulého století.

Přes veškerou empancipovanost byla Hepburn normální cituplnou ženou, a tak se ani jí nevyhnula životní láska. I ta však byla velmi nestandardní. Jejím osudovým mužem se stal ženatý herecký kolega Spencer Tracy. Tracy se roku 1923 oženil s Louise Treadwell, se kterou měl dvě děti. V roce 1933 se pár rozešel a ačkoliv to veřejně přiznal a od té doby spolu už ti dva nikdy nežili, taky se nikdy nerozvedli. Hepburn Tracy poznal v roce 1941 a jejich vztah, který byl něco jako veřejné tajemství, trval dlouhých 26 let. Herec měl velké problémy s alkoholem, což se projevilo hlavně ve stáří, kdy se o něj jeho "neoficiální" partnerka obětavě starala až do posledních dní.

Slovy klasika, ta Katharine prostě musela bejt ženská! U příležitosti výročí jejího úmrtí jsme vybrali deset jejích nejmoudřejších a nejvíce inspirativních citátů. Najdete je v galerii tady:

A tady si přečtěte, co všechno kromě dabingu spojovalo herecké idoly Luďka Munzara a Paula Newmana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články