fb pixel Jeden vyrůstal v autodílně, druhý řídil jak pitomec: Herecké idoly Munzara a Newmana spojovalo víc než stříbrné plátno – G.cz
Vyhledávání

Jeden vyrůstal v autodílně, druhý řídil jak pitomec: Herecké idoly Munzara a Newmana spojovalo víc než stříbrné plátno

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Páteční dopoledne čeká Národní divadlo smutné, leč pompézní "představení". Proběhne tu veřejné poslední rozloučení s Luďkem Munzarem, jehož součástí bude i přelet letadla nad střechou historické budovy. Pro hereckou legendu totiž bylo létání největším koníčkem a k technice obecně měl blízko už od mala. To ho spojovalo se zahraničním kolegou z branže Paulem Newmanem. Ti dva měli společné ještě něco - první jmenovaný totiž daboval druhého.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 31.1.2019, 19:23

Kluci od motorů

Dalo by se asi namítnout, že zrovna Luděk Munzar, ač velký herec, byl idolem spíše našich babiček. Ale i milovníci filmů z mladší generace snad uznají, že Paul Newman zůstává idolem napříč časem. Právě coby jeho český hlas si našinec Munzara pamatuje asi nejvýrazněji, nedávno zesnulý herec totiž amerického fešáka daboval. A jednou se spolu ti dva dokonce málem setkali.

Newmana a Munzara totiž spojovala ještě jedna věc - celoživotní láska k technice. Každý k tomu ale přišel jinak. Zatímco Munzar se do autodílny "narodil", jeho strýc totiž jednu měl a on mu tam často pomáhal, Newman se do rychlých kol zamiloval až v dospělosti, a to během natáčení snímku Vítězství. "Na ježdění nemám přirozený talent. Ostatní mě tehdy měli za pitomce," vzpomínal na své začátky za volantem Newman v dokumentu Příběhy slavných. Nakonec se do toho ale dostal a v roce 1979 dojel ve slavné 24hodinovce na okruhu LeMans druhý. Auta už ho nikdy nepustila, měl i vlastní stáj.

To Munzar, ač se roku 1989 stal mistrem Evropy v závodech automobilových veteránů, kde jezdil s krásným Tatraplánem Sport 602, oproti tomu časem propadal víc a víc letectví, které miloval nade vše - i nad herectví.

Munzar a Newman si o své sdílené vášni nikdy nepopovídali, ale neměli k tomu daleko. "Jeden časopis připravoval velkou reportáž z automobilových závodů v Americe a vyjednával, že bychom se tam setkali. Bydleli jsme v témže hotelu jako Newmanův tým. Organizátoři se protelefonovali až k jeho nejbližšímu sekretáři, vyložili mu, že jsem Newmanův dabér, což v Americe, která dabing nezná, beztak nikomu nic neříká," vyprávěl kdysi Munzar v rozhovoru pro iDNES.cz. K dostaveníčku ale nakoenc nedošlo, protože Newman slavil své narozeniny.

Jeden z prvních Newmanových filmů, které Munzar nadaboval, byl slavný Podraz. Svůj hlas u propůjčil také ve snímcích Butch Cassidy a Sundance Kid či Pevnost Apačů v Bronxu. Od dabingu dal Munzar ruce pryč ve chvíli, kdy se kvůli VHS začali dělat tzv. rychlodabingy, které podle zasloužilého českého umělce už nedosahovaly pro něj akceptovatelné kvality.

A tady 6 nezapomenutelných rolí Newmanova parťáka Roberta Redforda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články