fb pixel Chcete dokonalou vánoční dekoraci, která skoro nic nestojí? Vybělte šišky! – G.cz
Vyhledávání

Chcete dokonalou vánoční dekoraci, která skoro nic nestojí? Vybělte šišky!

Zdroj: craftinvaders.co.uk

Proč kupovat drahé vánoční ozdoby a dekorace, když si můžete vytvořit vlastní - krásné, originální a skoro zadarmo?

Radka Pružinová
Radka Pružinová 3.11.2015, 12:50

Bílá je v interiérech čím dál tím oblíbenější. Tzv. provensal styl bere české domácnosti něžným útokem. I pokud nemáte bílý nábytek, bílé vánoční dekorace působí čistě a elegantně.

Materiál na tyhle přírodní a přitom netypické dekorace najdete v lese a v drogerii. Na vybělení šišek budete potřebovat jen šišky samotné, bělidlo (ozkoušené máme Savo na bělení prádla), kýbl, gumové rukavice, talíř a třeba cihlu nebo kámen na jeho zatížení, aby šišky při bělení nevyplavaly na povrch.

Jak postupovat?

Úplně jednoduše. Udělejte si procházku do lesa, nasbírejte šišky. Nelekejte se, budou zavřené, protože ve vzduchu i na zemi je spousta vlhkosti. Na topení je doma nechte otevřít. Vysypte z nich veškerý "bordel". Na bělení použijte raději šišky borové, smrkové mají příliš tenké lupeny. Zkusit to s nimi ale můžete.

Do kýble nalijte bělidlo, které seženete v každé drogerii. Všechny šišky musí být kompletně ponořené. Proto použijte na zatížení talíř a kámen nebo cihlu, aby nevyplavaly na povrch.

Nechte je takto louhovat maximálně 24 hodin. Opláchněte ve vodě. Nelekněte se, až je vyndáte, budou opět zavřené a některé nebudou na první pohled vybělené. Bělidlo ale pracuje i v následujících hodinách, takže výsledek se stoprocentně dostaví.

Šišky nechte rozevřít buďto přirozenou cestou (to ale může trvat i několik týdnů v suchém prostředí) nebo na topení. Ale pozor, umístěte je na něj tak, aby pokud možno stály. Pokud je totiž položíte na topení "bokem", plocha, kterou se ho budou dotýkat nezvratitelně zhnědne. Vybělený povrch je citlivý. Spodku ale topení neublíží. Definitivně se šišky rozevřou za pár dní (přibližně za tři dny).

Hotové si je můžete vystavit buďto samostatně - krásně vypadají třeba na falešné krbové římse nebo na okně - nebo přidat do adventníxh věnců, případně jim na spodní stranu přidělat očko ze železářství a pověsit je na stromeček jako ozdoby.

A TADY máte 12 způsobů, jak zneužít slupku od banánů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články