fb pixel Chaos v otevírací době během Vánoc: Znevýhodňování supermarketů pokračuje. Nově mohou mít otevřeno i velkoobchody typu Makro – G.cz
Vyhledávání

Chaos v otevírací době během Vánoc: Znevýhodňování supermarketů pokračuje. Nově mohou mít otevřeno i velkoobchody typu Makro

Dnes podáte, zítra dodáme. Musíte ale být doma mezi 8:00 a 19:00, jinak to uložíme na poště a neřekneme vám na které + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Období Vánoc máme samozřejmě všichni rádi, jelikož to pro nás znamená čas, kdy můžeme být s rodinou a užívat si volna a hojnosti, kterou nám současná doba poskytuje. Důležité je pro nás nakoupit zásoby jídla a pití, protože naše chaotické zákony zakazují obchodům s plochou nad 200 metrů mít o některých svátcích otevřeno. Situace je nepřehledná a proto někomu možná uniká, že otevřeno mlžou mít celoročně večerky a nově i velkoobchody.

Martin Miko
Martin Miko 23.12.2019, 12:12

Nově nakoupíte o svátcích v Makru

Stačí, když v Čechy upozorníte, že se na den nebo dva zavřou supermarkety a oni začnou nakupovat zásoby jako zběsilí. České zákony, které určují otevírací dobu o svátcích pro obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních se bohužel mění tak často, že obyčejný člověk vlastně ani neví, kdy otevřeno je a kdy není. Během letošních vánočních svátků se totiž dočkáme hned u čtyř svátečních dnů, kdy bude zavřeno. Konkrétně se jedná o vánoční svátky 25. a 26. prosince, polovinu Štědrého dne (zákaz platí od poledne) a rovněž i o Nový rok.

Od letošního roku však došlo k další změně, která se týká otevírací doby velkoobchodů. Od letošního listopadu totiž mohou zůstat během svátků otevřeny, což se opět tváří jako znevýhodnění pro maloobchody. Využít této příležitosti mohou například obchodní řetězce typu Makro, které slouží přimárně živnostníkům a podnikatelům. Je zvláštní pozorovat, jak tak primitivní záležitost, jakou je otevírací doba obchodů během svátků, se může během pár let stát složitým zákonem, který se každý rok mění. Na druhou stranu mohou velkoobchody skvěle posloužit k doplnění zásob maloobchodním prodejnám pod 200 metrů.

Věděli jste, že za porušení tohoto zákona hrozí prodejcům pokuta až milion korun? Tento zákon začal platit v roce 2016, když ho prosadila na nátlak odborů politická strana KDU-ČSL. Bohužel jsme se však nesetkali s férovým zákonem, který by platil pro všechny, nýbrž s jakýmsi paskvilem, který platí pro různé druhy obchodů. Zatímco supermarkety a hypermarkety mají zákaz mít otevřeno, tak například večerky, potraviny, čerpací stanice, lékárny a mnoha dalších prodejen mít otevřeno mohou. Tento zákaz samozřejmě neplatí jen na potravinové řetězce, ale například i na státní instituce typu pošta nebo všemožné úřady.

Existují však instituce, které naopak před Vánocemi svou pracovní dobu prodloužily. Řeč je například o České poště, která se týden před svátky rozhodla prodloužit pracovní dobu hned na několika svých pobočkách, a to celkem o 45,5 hodiny týdně. To může lidem posloužit k vyzvednutí balíků.

My si samozřejmě přejeme, aby celé svátky proběhly hladce, bez front a hlavně bez stresu. Opak bohužel bývá pravdou, a to především kvůli tomu, že lidé nechávají mnohdy vše na poslední chvíli. I díky tomu pak nikde nezaparkujete nebo neseženete něco, čeho je jindy v regálech přebytek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články