Cestu k duhovým drakům zná lidstvo už 75 let: v dubnu 1943 švýcarský chemik náhodou objevil účinky LSD – G.cz
Vyhledávání

Cestu k duhovým drakům zná lidstvo už 75 let: v dubnu 1943 švýcarský chemik náhodou objevil účinky LSD

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Výlet tam, kam se střízliví nedostanou – to získáte užíváním LSD. S halucinogeny ale není jenom sranda, pokud na to nejste ready, může to dopadnout špatně. Dnes je tomu 75 let, co švýcarský chemik náhodou objevil účinky této látky. Během práce v laboratoři mu ukápla na ruku a když pak začal vidět podivné věci, co do jeho pracovního prostředí zjevně nepatřily, došlo mu, že to asi nebude náhoda.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.4.2018, 11:05

Stačila kapka

Přesně před 75 lety byl švýcarský chemik Albert Hoffman v laboratoři a pracoval s diethylamidem kyseliny lysergové. Pak mu trocha látky omylem kápla na ruku a začala jízda. Smutek, úzkost, nebo naopak štěstí a barevné halucinace, to vše se na něm vystřídalo. Vědci došlo, že to není jen tak a za tři dny pokus zopakoval. Dostavil se stejný účinek, a tak přišlo na svět LSD.

Hoffman coby zaměstnanec švýcarské farmaceutické firmy Sandoz diethylamid kyseliny lysergové poprvé syntetizoval už v roce 1938, protože ale nevykazovala takové účinky, jaké v tu dobu zkoumal, jejímu výzkumu se dál nevěnoval. LSD se po roce 43 využívala v psychiatrii, v 60. letech se ale látka dostala ven z laborky a do rukou běžných lidí. A všichni víme, jak to dopadlo.

Halucinogenní droga éry hippies byla dost ošemetná. Když to tzv najelo dobře, byl z toho neuvěřitelný zážitek. Kvalitní trip dokázal lidem měnit životy a pohledy na svět. Pokud se ale nevyzpytatelná substance rozhodla vytáhnout temnější stránky duše svého uživatele, mohl takový výlet skončit šílenstvím nebo sebevraždou. I proto bylo nakonec LSD postaveno mimo zákon a jeho výroba zakázána.

Vzhledem k různorodosti účinků LSD je taková zkušenost inspirací mnoha umělců, spisovatelů a filmařů. Zejména na stříbrném plátně mají ztripované scény sílu. Skvělá je například ta ze seriálu Med Man, snová pasáž v Big Lebowskim byla taktéž inspirována experimenty neurovědce Johna C. Lillyho s ketaminem a LSD. No a Strach a hnus v Las Vegas, film, který je komplet celý o drogách a na drogách, to taky podal celkem zajímavě...

A tady 5 zajímavostí o drogách, které vás nadchnou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články