Cestu k duhovým drakům zná lidstvo už 75 let: v dubnu 1943 švýcarský chemik náhodou objevil účinky LSD

Výlet tam, kam se střízliví nedostanou – to získáte užíváním LSD. S halucinogeny ale není jenom sranda, pokud na to nejste ready, může to dopadnout špatně. Dnes je tomu 75 let, co švýcarský chemik náhodou objevil účinky této látky. Během práce v laboratoři mu ukápla na ruku a když pak začal vidět podivné věci, co do jeho pracovního prostředí zjevně nepatřily, došlo mu, že to asi nebude náhoda.

Stačila kapka

Přesně před 75 lety byl švýcarský chemik Albert Hoffman v laboratoři a pracoval s diethylamidem kyseliny lysergové. Pak mu trocha látky omylem kápla na ruku a začala jízda. Smutek, úzkost, nebo naopak štěstí a barevné halucinace, to vše se na něm vystřídalo. Vědci došlo, že to není jen tak a za tři dny pokus zopakoval. Dostavil se stejný účinek, a tak přišlo na svět LSD.

Hoffman coby zaměstnanec švýcarské farmaceutické firmy Sandoz diethylamid kyseliny lysergové poprvé syntetizoval už v roce 1938, protože ale nevykazovala takové účinky, jaké v tu dobu zkoumal, jejímu výzkumu se dál nevěnoval. LSD se po roce 43 využívala v psychiatrii, v 60. letech se ale látka dostala ven z laborky a do rukou běžných lidí. A všichni víme, jak to dopadlo.

Halucinogenní droga éry hippies byla dost ošemetná. Když to tzv najelo dobře, byl z toho neuvěřitelný zážitek. Kvalitní trip dokázal lidem měnit životy a pohledy na svět. Pokud se ale nevyzpytatelná substance rozhodla vytáhnout temnější stránky duše svého uživatele, mohl takový výlet skončit šílenstvím nebo sebevraždou. I proto bylo nakonec LSD postaveno mimo zákon a jeho výroba zakázána.

Vzhledem k různorodosti účinků LSD je taková zkušenost inspirací mnoha umělců, spisovatelů a filmařů. Zejména na stříbrném plátně mají ztripované scény sílu. Skvělá je například ta ze seriálu Med Man, snová pasáž v Big Lebowskim byla taktéž inspirována experimenty neurovědce Johna C. Lillyho s ketaminem a LSD. No a Strach a hnus v Las Vegas, film, který je komplet celý o drogách a na drogách, to taky podal celkem zajímavě...

A tady 5 zajímavostí o drogách, které vás nadchnou.


Komentáře