Stačila kapka
Přesně před 75 lety byl švýcarský chemik Albert Hoffman v laboratoři a pracoval s diethylamidem kyseliny lysergové. Pak mu trocha látky omylem kápla na ruku a začala jízda. Smutek, úzkost, nebo naopak štěstí a barevné halucinace, to vše se na něm vystřídalo. Vědci došlo, že to není jen tak a za tři dny pokus zopakoval. Dostavil se stejný účinek, a tak přišlo na svět LSD.
Hoffman coby zaměstnanec švýcarské farmaceutické firmy Sandoz diethylamid kyseliny lysergové poprvé syntetizoval už v roce 1938, protože ale nevykazovala takové účinky, jaké v tu dobu zkoumal, jejímu výzkumu se dál nevěnoval. LSD se po roce 43 využívala v psychiatrii, v 60. letech se ale látka dostala ven z laborky a do rukou běžných lidí. A všichni víme, jak to dopadlo.
Halucinogenní droga éry hippies byla dost ošemetná. Když to tzv najelo dobře, byl z toho neuvěřitelný zážitek. Kvalitní trip dokázal lidem měnit životy a pohledy na svět. Pokud se ale nevyzpytatelná substance rozhodla vytáhnout temnější stránky duše svého uživatele, mohl takový výlet skončit šílenstvím nebo sebevraždou. I proto bylo nakonec LSD postaveno mimo zákon a jeho výroba zakázána.
Vzhledem k různorodosti účinků LSD je taková zkušenost inspirací mnoha umělců, spisovatelů a filmařů. Zejména na stříbrném plátně mají ztripované scény sílu. Skvělá je například ta ze seriálu Med Man, snová pasáž v Big Lebowskim byla taktéž inspirována experimenty neurovědce Johna C. Lillyho s ketaminem a LSD. No a Strach a hnus v Las Vegas, film, který je komplet celý o drogách a na drogách, to taky podal celkem zajímavě...
A tady 5 zajímavostí o drogách, které vás nadchnou.