fb pixel Cesta do pravěku v nových barvách: Geniálními triky Karla Zemana se inspiroval i Steven Spielberg – G.cz
Vyhledávání

Cesta do pravěku v nových barvách: Geniálními triky Karla Zemana se inspiroval i Steven Spielberg

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Snímek Cesta do pravěku od filmového kouzelníka Karla Zemana, od jehož smrti uplynulo už 30 let, prošel digitálním restaurováním a diváci si jej budou moct v kinech vychutnat v té nejlepší současné kvalitě. Distribuční společnost Bontonfilm stanovila datum premiéry nové verze geniálního trikového bijáku na 25. duben 2019.

Václav Roman
Václav Roman 5.4.2019, 10:12

Proti proudu času

Režisér Karel Zeman dokázal před více než 60 lety vytvořit nadčasový snímek, který dokáže zaujmout i dnešní diváky. Cesta do pravěku je především trikovou legendou, a to nejenom československé, ale i světové kinematografie.

Příběh o putování čtveřice kluků do dávné minulosti Země se objeví znovu na plátnech kin. V rámci projektu "Čistíme svět fantazie" se dočkal kompletní technické renovaci, díky které dostal takovou podobu, jakou měl při své premiéře v roce 1955. Technici se ocitli v obdobné roli jako čtyři hrdinové a podstoupili s filmem cestu proti proudu času.

"Čistíme svět fantazie" je projekt Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize, který probíhá ve spolupráci s Universal Production Partners. Před Cestou do pravěku se "digitální očisty" dočkaly snímky Baron Prášil a Vynález zkázy.

A 25. dubna 2019 se můžete v kinech 64 let od premiéry těšit na Cestu do pravěku, uvedla to distribuční společnost Bontonfilm.

Triky geniálního filmaře

Použité filmové triky inspirovaly mnoho Zemanových následovníků. Americký režisér Steven Spielberg například žasl nad tím, jak mohl Zeman už v roce 1955 vytvořit tak vydařený trikový snímek.

Triky v Cestě do pravěku vstoupily do dějin a řadí se k základní abecedě tvorby filmových iluzí. "Dnes se divím, kde jsem našel odvahu pustit se téměř s holýma rukama do tak neobvyklého projektu," vzpomínal Karel Zeman. Dále uvedl, že jako režisér musel často potlačovat dramatičnost děje, aby bylo dost prostoru pro vědecký výklad. Jako výtvarník se musel v zájmu vědy držet realistického pojetí.

Chtěl především ukázat fantastický svět, který příroda vytvořila před mnoha miliony let. A jak to dokázal? "Využil jsem k tomu všech imaginačních možností filmu, proto jsem spojil film hraný, kreslený a loutkový v jeden celek," vzpomínal Zeman. Geniální filmový tvůrce zemřel před 30 lety, dne 5. dubna 1989.

Jeho legendární Cesta do pravěku se dočkala také divadelní podoby. V repertoáru ji mělo Městské divadlo Zlín, na jehož prknech dobrodružný příběh o partě kluků, kteří se ocitli mezi pravěkými zvířaty, zrežíroval Jiří Jelínek. Na premiéře této inscenace se poprvé po více než 50 letech sešli čtyři hlavní herečtí aktéři filmu. Ke Zlínu se váže ještě jedna zajímavost. Ve zdejších ateliérech Karel Zeman začínal ve 40. letech minulého století svou filmovou kariéru. Vytvořil zde svůj první film Vánoční sen (1945).

Trailer restaurované verze Cesty do pravěku

A zde horor podle skutečné události: Nový seriál Chernobyl slibuje radioaktivní podívanou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články