Českým šachovým velmistrem bude 16letý mladík s vietnamskými kořeny Thai Dai Van Nguyen – G.cz
Vyhledávání

Českým šachovým velmistrem bude 16letý mladík s vietnamskými kořeny Thai Dai Van Nguyen

Thai Dai Van Nguyen je nejmladším českým šachovým velmistrem, díky jeho etnickému pvůdou má navíc takový úspěch v současné společenské náladě zásadní přesah.
Zdroj: nss.cz

Mladý český šachista Thai Dai Van Nguyen si dal ke svým dnešním narozeninám naprosto skvělý dárek. Příští měsíc totiž v žebříčku ELO získá přes 2500 bodů, čímž získá velmistrovský titul a stane se tak nejmladším šachovým velmistrem v historii České republiky. Internetovým „vlastencům“ se dle očekávání nelíbí jméno ani vzhled. Nejspíše zapomínají, že rasismus do vrcholového sportu nepatří.

Martin Miko
Martin Miko 12.12.2017, 14:01

Velká naděje pro české šachy

Hovoří se o něm jako o jednom z největších českých talentů v historii. Titul velmistra převezme v nižším věku než samotný český mistr David Navara, který sám o Thai Dai Van Nguyenovi prohlašuje, že patří mezi nejnadanější české hráce, jak uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.cz. Mladý Nguyen světu dokazuje, že ve hře šachy na věku opravdu nezáleží.

Letos se mu pořadilo obsadit 6. místo na Mistrovství světa mládeže do 16 let. Ty největší úspěchy ho však teprve čekají, jelikož se mu podařilo překročit hranici 2500 bodů v lednovém žebříčku ELO (koeficient výkonnosti hráče na základě výsledků jeho her). Splní tak všechny podmínky, aby mu byla udělena cena velmistra od Šachového svazu ČR.

Na sociálních sítích se nesetkal jen s uznáním

Na sociálních sítích upoutal Thai Dai Van Nguyen pozornost zejména kvůli svému vzhledu a jménu, jelikož reprezentuje Českou republiku, ale vypadá jako reprezentant Vietnamu. Pozitivní reakce však převažují nad těmi negativními. „Jsem za něj rád. On krásně shodil všechny ty kecy těch poserů u nás, jež brojí proti všem Nečechům,“ ozývá se z klávesnice jednoho z diskutérů a lidé se postupně i shodují nad tím, že na rozdíl Okamury je mladý šachista Čech jako poleno, jelikož dělá dobré jméno České republice a sportu všeobecně.

A zde je něco pro odlehčení: dopingový skandál na šachovém světovém poháru: ruští šachisté užívali anabolika.

Podobné články

Doporučujeme

Další články