fb pixel Modelář Petra Zelenky láká na Mádla v roli Kata z Prago Union
Vyhledávání

ČESKÝ LEV 2021: Ten film, kde Mádl hraje Kata z Prago Union. Modelář vyhrává hlavně scénářem

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Petr Zelenka je uznávaný režisér, ale ještě uznávanější scenárista. Ne vždycky je intelektuální nebo korektní, ale dokáže něco, co se v české kinematografii nevidí zas tak často - vystavět děj tak, aby držel pohromadě, měl spád a disponoval uvěřitelnými a zábavnými dialogy. Alespoň většinou. Tak napůl se mu to povedlo i u snímku Modelář, který uzavírá pětici snímků nominovaných na Českého lva v té úplně nejhlavnější kategorii.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.2.2021, 08:43

Modelář zasahuje

Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), jenž se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat.

Film Petra Zelenky Modelář měl to štěstí, že si stihl odbýt premiéru už na začátku roku 2020; takže - na rozdíl například od Žab bez jazyka - jej docela dost lidí mělo šanci i vidět. Největším diváckým lákadlem byl od začátku Jiří Mádl a postava Plecha, kterou oblíbený herec a nadaný režisér hrál jako Kata z Prago Union. To znamená bezzubě a ušišlaně.

A Mádlův herecký výkon, ostatně stejně jako ten Hádkův, je naprosto v pořádku. Problém je, že jak Plech, tak ultranaivní Pavel jsou trochu... nevyrovnaní. Jinými slovy; Plech tvrdě válcuje Pavla, jenž je místy až nesnesitelný. Příliš na to, že je hlavním hrdinou. To by se ale dalo zvládnout. Zelenkův film však měl bohužel přijít cca před pěti lety, kdy byly drony, které hrají jakousi třetí hlavní roli snímku, nejvíc v kurzu. Jenže tou dobou se Zelenka věnoval seriálové a televizní tvorbě, dělal například na Dabing Street. Modelář je jeho velkým návratem na stříbrné plátno, a sice po pěti letech, kdy potěšil fanoušky kouskem Ztraceni v Mnichově. Pokud mezi fanoušky Petra Zelenky nepatříte a na žádný jeho film se dívat nehodláte, v tento moment vám stačí vědět asi tolik, že je to člověk, který napsal Samotáře.

Navzdory výhradám se ale dá s klidem říct, že Modelář má slušný scénář. Rozhodně slušný na české poměry a v rámci tuzemské kinematografie roku 2020. A aby ne; Petr Zelenka na FAMU vystudoval dramaturgii a scenáristiku a i jeho rodiče byli oba scenáristy. Psaní má v krvi, a proto umí udržet zábavnou dějovou linku, vytvořit dramatický oblouk a vložit charakterům do úst uvěřitelné repliky. To se u nás nevidí moc často a každého, kdo má alespoň střední nároky, to při pohledu na zdejší tvorbu dlouhodobě trápí. Scénář Modeláře byl na začátku února oceněn Cenou České filmové kritiky a je v této kategorii nominován i na toho Českého lva. Dá se předpokládat, že mu ČFTA vítězství přiklepne, ale na titul Nejlepší film to není. Jak to dopadne, to se dozvíme 6. března.

Podobné články

Doporučujeme

Další články