Český král strašidelna K. J. Erben se narodil před 206 lety: pusťte si 5 domácích hororů, co by se mu určitě líbily – G.cz
Vyhledávání

Český král strašidelna K. J. Erben se narodil před 206 lety: pusťte si 5 domácích hororů, co by se mu určitě líbily

Na následující horory by se K. J. Erben určitě podíval, kdyby dnes žil (foto z filmu Polednice).
Zdroj: Profimedia.cz

Jeho Kytice patří k příjemnějším kouskům ze školního seznamu povinné literatury. Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu před 206 lety, a tak se na světě objevil duchovní otec českých hororů. Jeho temné balady s tragickými konci se dočkaly i vlastního filmového zpracování, my přinášíme seznam podobně laděných snímků, které by si podle nás Erben pustil, kdyby dnes ještě žil.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.11.2017, 14:25

1. Šílení (2005)

Švankmajerův děsivý, leč komediální majstrštyk s Janem Tříškou, Aňou Geislerovou, Pavlem Liškou a mnoha dalšími je inspirován povídkami E. A. Poea, ale i příběhy nechvalně proslulého markýze de Sade, jemuž se nápadně podobá hlavní postava.

2. Lesapán (2015)

Krátkometrážní studentský film nadaného režiséra Pavla Soukupa se svým tragickým vyzněním k baladám K. J. Erbena přímo odkazuje. Před pánem lesa je třeba se sklonit, kdo to ale je?

3. Polednice (2016)

Horor z roku 2016 nemůže v seznamu chybět, když je inspirován konkrétním Erbenovým dílem. Mysteriózní psychologický film vás překvapí mírou napětí a tím, že na rozdíl od většiny svých kolegů není směšný.

4. Jedné noci v jednom městě (2007)

Animovaný loutkový film od režiséra druhého Fimfára Jana Baleje okouzlí každého, kdo se někdy sám toulal opuštěným městem.

5. Krvavý román (1993)

Trochu vyšinutá klasika Jaroslava Brabce pro opravdové fajnšmekry vznikla dle knihy Josefa Váchala. Ten byl spíš než na horory na surreálno, takže snímek doporučujeme těm, kteří fandí spíše netradičním počinům.

A tady se podívejte na 5 thrillerů podle skutečných událostí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články