Češka zadržená v Pákistánu: jejich země, jejich pravidla – G.cz
Vyhledávání

Češka zadržená v Pákistánu: jejich země, jejich pravidla

Terezu H. nelitujeme. Máme totiž video, které potvrzuje, že o drogách ve svém zavazadle dobře věděla.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 12.1.2018, 08:53

Na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru tamní celníci zadrželi Terezu H. (21) z Uherského Hradiště. Cestovala do Abú Zabí a v jejím kufru bylo nalezeno skoro devět kilogramů heroinu. Chvíli to vypadalo, že o případu nemáme dostatek informací ze seriózních zdrojů. Česká média stroze uváděla jen to, že Tereza byla v Pákistánu už nejméně počtvrté a že tam coby modelka (respektive spíš luxusní „společnice“) létala na focení. V komentářích pod články se proto objevovaly i následující názory:

– Naivní a hloupé, ale slušné české holce někdo něco podstrčil do kufru – vůbec netušila, co veze (tenhle názor v MF Dnes vyslovil i Terezin strýc).

– České úřady by ji odtamtud měly vyreklamovat, protože je to země zlých muslimáků, kde neplatí naše hodnoty a pravidla.

– Do Pákistánu české ženy nemají co jezdit, protože už před pěti lety nám tam unesli Hanču a Tonču.

Pákistánská televize teď ale zveřejnila video z Terezina výslechu, které podává naprosto odlišný obraz. Tady je:

Podívejte se na část v době mezi 0:34 – 1:44. Tereza tam pákistánským policajtům špatnou angličtinou vypráví, že už při prvním návratu z Pákistánu ve svém zavazadle náhodou našla tři sošky, o kterých předtím nevěděla. Když se ptala, co to je, její pákistánští spolupracovníci jí řekli, že jde o „dárek“.

Podruhé na letišti zavazadlo náhodou otevřela a všimla si, že je v něm zalepená část. Zavolala proto spolupracovníkovi, který jí přiznal, že jde o marihuanu (weed). Poprosil ji, aby drogu propašovala, což také udělala. Potřetí a počtvrté už předem věděla, že „něco“ veze. Prý jen netušila, že jde o heroin a že je ho „tak moc kilogramů“.

Všimněte si absolutní naivity hraničící s hloupostí. Tereza na videu vůbec nezapírá a nesnaží se taktizovat. Každý jen trochu inteligentní člověk by u výslechu tvrdil, že o ničem nevěděl. Ve snaze zachránit si kůži by rozehrál hru na turistu, kterému drogová mafie zcela bez jeho vědomí něco dala do kufru (ano, i takové případy se staly). Přinejmenším by tak zvýšil šance na mírnější trest. Tahle slečna ale sebevražedně a bezelstně vyklopí úplně všechno, co ví. Diskuse o možném pozadí celého případu tím každopádně končí. Takhle vypadá česká pašeračka heroinu – žádná oběť, nýbrž viník:

Když před pěti lety v pákistánském Balúčistánu unesli Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou, komentáře pod články českých médií zaplavila směs neznalosti, hloupost a nenávisti. Ty dvě „blbý krávy“ prý místo cesty do „nebezpečné země muslimáků“ měly „sedět doma na prdeli“. Protože jsem na pozemní cestě do Indie několikrát projel stejnou trasou, v řadě článků jsem to vyvracel (například ZDE a ZDE).

Hanča a Tonča neuděly žádnou chybu. Na cestu se zodpovědně připravily, zjistily si o ní spoustu informací a na průjezd Balúčistánem si dokonce najaly ozbrojený doprovod. Měly prostě jen nebetyčnou smůlu. Vyčítat jim to je asi stejně nesmyslné, jako kdybyste na oběť zeměřesení nenávistně pokřikovali, že si za to může sama.

Tereza je ale zcela odlišný případ. Vědomě a dobrovolně pašovala heroin – drogu, která ničí lidské životy. Porušila pákistánské zákony, podle kterých teď také bude souzena. Za pašování tak velkého množství heroinu jí teoreticky hrozí rest smrti, který se ale v Pákistánu cizincům většinou neukládá. Nejspíš tedy skončí na mnoho let v drsném pákistánském vězení.

Vzhledem k tomu, co všechno na sebe Tereza sama prozradila, se tomu nemůžeme divit. Je to zcela v souladu se spravedlností, jak ji chápe běžný člověk. České úřady se to nejspíš pokusí změnit a zařídit Tereze možnost odsezení trestu v české věznici. To je pochopitelné, od toho ty úřady přece máme. Zároveň ale cítíme, že tu není něco v pořádku. „Jejich země, jejich pravidla,“ dalo by se parafrázovat známé heslo českých protimuslimských xenofobů. Pokud totiž v cizí zemí vědomě pašuju drogy, budu odsouzen a potrestán podle tamních, ne podle českých zákonů.

Obraz „chudáka české holky“, kterou jen obelstili zlí muslimové a zničili jí tak život, je prostě v tomto případě naprosto nesmyslný.

A TADY si přečtěte, proč má smysl vypravit se do Pákistánu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články