Češi žádají o zařazení tuzemského pervitinu na seznam UNESCO

Obrázek uživatele Martin Miko
26.1.2018, 10:01

Českým občanům se konečně podařilo posbírat několik desítek tisíc podpisů pod petici, aby byl konečně poctivý český pervitin zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO. Češi se totiž domnívají, že nefalšovaný český pervitin je součástí české národní kultury a našich nepopíratelných dějin a zároveň, že ho tu ohrožují zahraniční „šmejdi“, kteří vyrábí nekvalitní plagiáty a ředí poctivý český metamfetamin.

Češi nasbírali několik desítek podpisů

Ačkoliv se zdá, že historie vzniku pervitinu sahá až na konec 19. století, kdy byl v Japonsku poprvé izolován efedrin a několik let poté syntetizován metamfetamin, tak jeho opravdové účinky byly plně využity až během 2. světové války, kdy dodávala odvahu německým vojákům. V 50. letech byl volně dostupnou láskou, která byla předepisována jako antidepresivum a vhodný prostředek pro dietu.

Avšak až v Československu v 70. letech se šikovným českým ručičkám podařilo v improvizovaných podmínkách vyrábět poctivý český „perník“, který všichni důvěrně známe i dnes. Z Čechů se postupem času staly světové jedničky ve výrobě pervitinu a po pivu se tak jedná o dodnes záslužnou práci, díky které na sebe můžeme být hrdí. Ať hodí kamenem ten, kdo v Čechách nikdy neprohnal „párno“ nosem a nezažil jednu ze svých nejlepších nocí v životě.

Lidé z okolních států českou drogu napodobují a ředí

Výroba pervitinu patří mezi české přednosti, které by měly být chráněny. Proto v roce 2016 vznikla petice na zapsání českého pervitinu do světového kulturního dědictví UNESCO. Boj o zapsání českého pervitinu na seznam UNESCO rovněž podporují i lidé v severních Čechách, který je typický svou výrobou nejkvalitnějšího pervitinu, jenž je k dostání na tuzemském trhu. „Chceme, aby se naše zboží dostalo do celého světa. Už teď nás chválí po celém světě a dostáváme velmi pozitivní reakce. Bohužel však náš matroš kupují a posléze ředí lidé ze Slovenska, Maďarska a Polska, což výslednému produktu ubývá na kvalitě,“ sdělil pro G.cz nejmenovaný majitel varny na výrobu pervitinu.

Co si myslíte vy? Dostane se český pervitin na seznam UNESCO, nebo ne?

A zde je 5 chytrých drog, které neničí zdraví.


Komentáře