fb pixel Češi vybírají na nejdražší lék na světě: Stojí víc než 50 milionů a je určený pro těžce nemocného Maxíka – G.cz
Vyhledávání

Češi vybírají na nejdražší lék na světě: Stojí víc než 50 milionů a je určený pro těžce nemocného Maxíka

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Kdyby existoval Bůh, tak by určitě lidem nedovolil nosit ponožky v sandálech, a už rozhodně by nepřipustil, aby dvouleté děti trpěly takzvanou spinální svalovou atrofií. Tou momentálně trpí dvouletý Maxík, který musí do června sehnat 51 milionů korun na lék, který mu může zachránit život. Právě v těchto chvílích se ukazuje, jak jsou Češi solidárním národem. Kdyby mu každý v této zemi daroval 5 korun, bylo by po starostech.

Martin Miko
Martin Miko 9.3.2020, 14:57

Nejdražší lék na světě

Když se vysloví částka 51 milionů korun, kterou musíte sehnat během pár měsíců, tak by se většině z nás zamotala hlava, protože je to částka, jakou nevydělá běžná rodina za celý život. Ovšem když se spojí více lidí dohromady a jedná se o život dlouletého dítěte, tak všechno náhle jde. Díky masivní kampani na sociálních sítích se nyní velice úspěšně daří vybírat potřebné peníze pro malého Maxíka, který trpí velmi vzácnou chorobou. Konkrétně jde o spinální svalovou atrofii. Lék bohuže stojí tuto astronomickou sumu a navíc se na něj musí vybrat peníze do června.

Na internetové doméně příběhmaxíka.cz naleznete veškeré informace o malém Maxíkový, který se narodil před dvěma lety v Ostravě. Maxe bohužel postihla takzvaná SMA neboli spinální maskulární atrofie, což je dědičná choroba, kvůli které se člověků postupně oslabují svaly a ubývají mu svalová vlákna. Ve skutečnosti to tedy vypadá tak, že když rodiče Maxíka posadí a on se položí, tak už se zpátky neposadí bez cizí pomoci. Rodiče si začali postupně všímat, že jejich dnes skoro dvouletý syn nedokáže lézt po čtyřech a při sezení mu padá hlava. I proto mu byly nasazeny léky, které však nepomáhají.

Nyní se Češi prozatím úspěšně snaží společnými silami vybrat neuvěřitelných 51 milionů na nejdražší lék na světě, který v USA sice schválen byl, ale v EU prozatím ne. Tento lék má Maxíkovu vzácnou chorobu zastavit a pomoct mu začít chodit. Problém je v tom, že musí začít lék užívat do svých druhých narozenin, což je letos v červnu. Kdyby se lék aplikoval později, tak se začínají zvyšovat rizika. I to je jeden z důvodů, proč si musíme s vybíráním peněz pospíšit. Z cílové částky 2 milionů eur (cca 51 milionů Kč) se prozatím podařilo vybrat přes 83 % z cílové částky, což vypadá pro Maxíka velmi nadějně. Nesmíme zapomínat na to, že chorobou SMA v Česku trpí okolo 150 osob, z čehož jsou polovina z nich děti.

Češi jsou velmi ochotní a štědří dárci, jak ukazují statistiky, takže si myslíme, že se na lék pro Maxíka určitě vybere. Podle statistik jsme v Česku v roce 2019 darovali na charitu skoro 8 a půl miliardy korun, z čehož jsme nejčastěstěji podpořili děti a hendikepované. Zjistilo se totiž, že každý čtvrtý Čech pravidelně přispívá na nějakou charitu a každý pátý daruje alespoň tisíc korun ročně.

To ovšem nemění nic na tom, že byste mohli i vy přispět na malého Maxíka, a tím mu umožnili prožít plnohodnotný a důstojný život. Stačí málo. Kdyby dal každý Čech pětikorunu, tak se vše vyřeší hned.

Podobné články

Doporučujeme

Další články