fb pixel
Vyhledávání

Češi kritizují Babiše, že neumí gramatiku. Měli by si ale zamést před vlastním prahem

Zdroj: Facebook.com

Velkolepá svatba předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se stala jednou z nejsledovanějších společenských událostí tohoto léta. Díky sociálním sítím a všudypřítomným médiím nám neunikla takřka žádná maličkost týkající se svatby novomanželů Babišových. Na sociálních sítích se objevila i jedna fotografie s přáním pro budoucí paní Babišovou od jejího partnera, kde stálo: „TEĎ JE TA CHVÍLE ABY JSI BYLA ŠŤASTNÁ“. Taky jste tam objevili hned několik chyb? Věta navíc postrádá smysl. Chybovat je lidské, ale v případě, že se takto vyjadřuje člověk, kterému věří třetina z nás, tak je něco špatně. Kritici špatné gramatiky Andreje Babiše by se ale měli zamyslet i sami nad sebou.

Martin Miko
Martin Miko 1.8.2017, 13:35

Milujme se a učme se!

Slovní spojení "aby jsi" je samozřejmě z hlediska české gramatiky absolutně špatně. Správně by se měl použít výraz abys. Po slově chvíle by ve větě, kterou Andrej Babiš vzkázal své ženě, měla být čárka, která by větu rozdělila. V případě, že nejvyšší představitelé naší politické scény budou používat český jazyk špatně, stanou se pravopisné chyby standardní záležitostí. Není to o tom být „grammar nazi“, ale chce-li nám dotyčný vládnout, tak by měl náš jazyk rovněž ovládat alespoň na elementární úrovni. Čárky v souvětí se přeci učí už na základní škole. Bohužel ale mnoho Babišových kritiků samo dělá chyby, za které by jim češtinář ze základní školy dal bez lítosti pětku.

Sociální sítě a zejména diskuze pod palčivými tématy jsou plné pravopisných chyb. Dokonce to vypadá, že mizerné gramatiky na internetu přibývá. Co za tím stojí? Za vším je pravděpodobně zpřístupnění technologií prostému lidu, který pravopis nikdy moc neřešil. Už několik let si totiž můžete pořídit smartphone nebo tablet za cenu pod 3 000 korun českých. Víceméně v každé hospodě či restauraci je dnes připojení na wi-fi. Tato kombinace způsobila, že i kdejaký nedouk vysedávající v putyce čtvrté cenové skupiny během popíjení piva může z mobilu či tabletu komentovat veřejné dění v diskuzích na internetu a sociálních sítích. Hospodské řeči a hádky se zkrátka jen přesunuly z hospody na internet a jejich úroveň se jinak nezměnila. Jen v textové podobě působí často ještě mizerněji.

Internet posadil ke stejnému stolu inženýra a dlaždiče

Problém je v tom, že se ve virtuálním světě střetnete s lidmi, se kterými byste se v reálu nikdy v životě nebavili, natož abychom s nimi seděli u jednoho stolu a vedli věcnou debatu. Virtuální svět nám tedy umožnil nahlédnout do hlav prostého lidu. Kromě jejich názorů vstřebáváme i jejich úroveň vyjadřování včetně pravopisných chyb. Kdyby každý diskutér na velkých zpravodajských portálech a sociálních médiích musel projít základním didaktickým testem zahrnujícím nejčastější pravopisné chyby v českém jazyce, nejspíše by zbylo jen málo těch, kterým by bylo přiznáno právo cokoliv na internetu komentovat. Přímá úměrnost v poměru čím více pravopisných chyb, tím větší hlupák se zdá být evidentní.

Pokusme se tedy zamezit šíření hlouposti a vzdělávejme naše češtinářsky méně zdatné spoluobčany za pomoci několika prostých pouček, které pozvednou jejich úroveň vyjadřování v internetových diskuzích. Zde jich je jich alespoň 5. Než je budete ovládat, raději nikomu dalšímu gramatiku neopravujte.

1) Vypněte Caps Lock

Používání tlačítka Caps Lock při internetové diskuzi je velký nešvar, který symbolizuje řev. Ve světě diskutérů se považuje za neslušnost, proto ho využívejte pouze výjimečně. Jakmile vidíte příspěvek, který je CELÝ NAPSANÝ VELKÝMI PÍSMENY, můžete si být jisti, že s jeho autorem bude cosi v nepořádku.

2) Mě versus mně – používejte pády

Mezi nejčastější problémy Čechů v pravopise patří skloňování zájmena já. Přitom si stačí zapamatovat, že pro 2. a 4. pád platí tvar mě a pro 3. a 6. pád mně.

3) Neumíte používat interpunkci? Pište jednoduché věty.

U diskutérů je občas obtížné rozeznat začátek a konec věty. Nikdo přeci neřekne třířádkovou větu na jeden nádech. Diskuze není rap battle na ulici v Bronxu. Na konec oznamovací věty patří tečka, na konec věty tázací otazník a rozkazovacích vět zakončených vykřičníkem bychom se měli v písemné komunikaci raději vyvarovat.

4) Bysme neexistuje

Tvar podmiňovacího způsobu v prvním pádě množného čísla je bychom. Žádné bysme nebo by jsme nikdy neexistovalo. Stejně tak neexistuje nic jako by jsi, což napsal Babiš. Vždy píšeme bys.

5) Viz se nepíše s tečkou

Slovo viz je rozkazovací způsobu od slovesa vidět. Mnoho lidí totiž píše viz s tečkou, což je špatně. Není to žádná zkratka.

A zde je exkluzivní koncept hospod pro slušné Čecháčky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články