fb pixel Černý jestřáb sestřelen, skutečné drama války v Somálsku: Pečlivě plánovaná mise se zvrtla v boj o život – G.cz
Vyhledávání

Černý jestřáb sestřelen, skutečné drama války v Somálsku: Pečlivě plánovaná mise se zvrtla v boj o život

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Válka v Somálsku trvá už tak dlouho, že málokdo pamatuje, kdy vlastně začala a o co v ní jde. Na počátku 90. let byl svržen režim diktátora Muhammada Siada Barreho a mezi tamními klany začala řežba o to, kdo se ujme moci. Malou, ale významnou epizodou v tomto nekonečném konfliktu se stala bitva o Mogadišu, na základě které natočil režisér Ridley Scott dechberoucí film Černý jestřáb sestřelen. Realita byla ale snad ještě napínavější.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 7.8.2023, 15:52

Nekonečné boje a hladomory

Svržení vojenské diktatury soudruha Siada, jak bylo somálskému diktátorovi přezdíváno, neznamenalo žádné zlepšení. Bezútěšná situace v zemi se ještě přiostřila. K nepokojům ostatně docházelo už od 70. let, v 80. letech se pak ještě více vyhrotily. Napětí v zemi rostlo, až v roce 1990 došlo k „výbuchu“, když propukl otevřený konflikt v hlavním městě Mogadišo.

Rok nato šel soudruh Siad od válu a mezi jeho dřívějšími odpůrci vypukl boj o to, kdo diktátora v čele státu nahradí. Stále trvající konflikt za sebou nechává zdevastovanou zemi, kvůli čemuž se Somálsko řadí mezi nejchudší země na světě. Anarchie, zničená úrodná půda i infrastruktura a mnohé další faktory – to vše mělo za následek propuknutí jednoho z nejhorších hladomorů v historii, oběti šly do statisíců.

Bylo jasné, že rozvrácené Somálsko se ze svých ran samo nevylíže, a tak se začal angažovat svět. K řešení konfliktu a jeho následků přispěchaly na pomoc USA a OSN. Byla přijata rezoluce Rady bezpečnosti OSN, v rámci které mělo dojít k vytvoření mezinárodních mírových sil. Jejich úkolem bylo zajistit v zemi bezpečnost, aby do Somálska mohla bez obav proudit humanitární pomoc. Nemělo tedy docházet k podněcování k dalšímu konfliktu.

Některé klanové milice se však přesto dostávaly s mírovými jednotkami, kterým velely Spojené státy americké, do krvavých střetů. Považovaly cizí jednotky na svém území za vměšování. Zkrátka komu není rady, tomu není pomoci.

Černý jestřáb sestřelen

A tak docházelo v hlavním městě Somálska k častým přestřelkám. Jedna z nich propukla právě 3. října 1993. O co tehdy šlo?

Elitní jednotky armády USA dostaly za úkol unést vysoké důstojníky somálského diktátora číslo jedna, kterým byl Mohamed Farrah Aidid. Právě na části somálského území, které bylo kontrolované přívrženci tohoto diktátora, bylo zabito v červnu toho roku 24 pákistánských vojáků ve službách OSN. Bylo třeba okamžitě jednat a dobrat se spravedlnosti. Soustředěné útoky na Aididovu pevnost však k ničemu nevedly, tak bylo třeba najít jiné řešení.

Tím se stala tzv. operace Gothic Serpent, která měla proběhnout velmi rychle, pokud možno bez ztrát na životech, jenomže se to celé zvrtlo a protáhlo na více než 13 hodin. A ztráty na životech byly velké. Zvláště na somálské straně. Pečlivě naplánovaná mise se proměnila v tuhý boj na nepřátelském území. Navíc proti mnohanásobné přesile, což je vůbec nejhorší. Pro Američany se nakonec jednalo o nejdrsnější boj zblízka od skončení války ve Vietnamu.

Celé to začalo v odpoledních hodinách, když se americkým jednotkám podařilo zjistit, kde se nacházejí dva z Aididových vysokých důstojníků. Nebylo na co čekat – 19 helikoptér, 12 terénních vozidel Humvee a 160 mužů vyrazilo nepřátelské velitele „vyzvednout“. Směr hotel Olympic, kde se ukrývali.

Oba somálské velitele se podařilo zajmout, ale průběh akce nebyl vůbec hladký. Somálcům se podařilo sestřelit dva americké vrtulníky Black Hawk. Ty se zřítily do ulic nepřátelského města, někteří členové posádky zůstali na živu. Bylo jich ale pár proti hordám nepřátel a bylo nutné, aby vydrželi do příchodu záchranného týmu.

V druhém sestřeleném vrtulníku opětoval nepřátelskou střelbu zraněný pilot Michael Durant. Ostřelovači Delta Force Randy Shughart a Gary Gordon se nabídli, že mu pomůžou. Dvakrát jim to bylo kvůli příliš velkému riziku zamítnuto. Povolení dostali až na třetí žádost. Dobře věděli, do čeho jdou, přesto přistáli a zraněnému Durantovi pomohli. Ostřelovači zlikvidovali několik desítek nepřátel, jenomže proti rozběsněnému davu neměla osamocená dvojice šanci a byli zabiti. Duranta se jim však nakonec zachránit podařilo, nicméně padl do zajetí. Po několika dnech tvrdé diplomacie byl Durant propuštěn na svobodu. Ostřelovači Shughart a Gordon pak byli in memoriam vyznamenáni nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním.

Bitva o Mogadišu se protáhla až do časných ranních hodin dalšího dne. Pokračovaly boje kolem místa dopadu prvního vrtulníku. Z obklíčení se americkým jednotkám podařilo dostat díky těžce vyzbrojenému záchrannému konvoji, který tvořily malajské a pákistánské jednotky OSN.

Operace Gothic Serpent si vyžádala smrt 18 Američanů, Pákistán přišel o jednoho vojáka, stejně tak Malajsie. Na druhé straně byly ztráty mnohonásobně vyšší. Somálci uvádějí přes tisíc zabitých.

Podobné články

Doporučujeme

Další články