fb pixel Cédéčka jsou tady už čtyřicet let, první hudební CD bylo od skupiny ABBA – G.cz
Vyhledávání

Cédéčka jsou tady už čtyřicet let, první hudební CD bylo od skupiny ABBA

+ DALŠÍCH 14 FOTEK + DALŠÍCH 15 FOTEK

Je to přesně čtyřicet let ode dne, kdy vyšlo první hudební album na cédéčku. Cedka rychle vystřídala vinyl a vypadalo to, že už je nikdy nic nezastaví. A vidíte, zastavilo. Steve Jobs je zastavil. Steve Jobs a vinyl.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 15.8.2022, 09:37

Revoluce!

Po většinu sedmdesátých let dvacátého století chtěly velké technologické společnosti někam posunout audiotechniku a poslech obecně. Sony například zřídila speciálně oddělení na vznik disku, který by měl v průměru dvacet centimetrů a kvalitou zvuku by překonal vinylovou desku. Netřeba asi vysvětlovat, že se to nikdy nepodařilo.

Hlavními lídry v tomhle průmyslu v té době byla právě japonská Sony a nizozemský Philips. Koncem dekády začínalo být všem jasné, že takhle se to nikam neposune. Tyhle dvě konkurenční korporace vytvořily jednu společnou task force, jejímž úkolem bylo přijít s něčím cool. A oni s něčím cool přišli. A byla to absolutní revoluce.

Nemělo to dvacet centimetrů v průměru, ale pouhých dvanáct. Malý nenápadný laserový disk, kam se zapisovaly informace podobně jako u gramofonové desky pomocí spirály. A ta spirála má šest kilometrů! A četla se mimochodem zevnitř ven. Původně mělo mít jednoduché zvukové CD jenom šedesát minut, ale Sony zuřivě trvala na tom, že kompaktní disk musí mít sedmdesát čtyři minut, aby se na něj vešla celá Beethovenova Devátá symfonie.

No prostě Japonci.

Postupně vznikaly samozřejmě další a další typy cédéček, v podstatě jich vznikly mraky. Nejenom, co se forem zápisu dat týče, ale třeba i velikostí. Jeden čas byly například populární osmicentimetrové disky, na kterých třeba běžely hry pro Nintendo GameCube. Zajímavostí je, že ty se četly zvenku dovnitř, aby se pirátům ztížila práce.

Muzika, brácho, muzika

První CD tedy vzniklo někdy v roce 1980, ale první oficiálně vydané CD album bylo The Visitors od ABBY, a to už v roce 1982. A vyšli 17. srpna, takže dnes slaví čtyřicet let na den. Tedy, to CD. LP vyšlo ABBĚ už na podzim předchozího roku. No, a od té doby jsme jeli hudební CDéčka až do chvíle, kdy Steve Jobs přišel s iPodem.

Nemůžeme říct, že bychom po cédéčkách nebyli trochu nostalgičtí. Všechna ta upirátěná alba, tři cédéčka Vietcongu, na tajnačku poslouchaný Afroman… no prostě, vidět náš pečlivě namixovaný playlist, jak visí dědovi na zahradě a plaší ptáky, to trošku bolí u srdíčka. Ale díky tomu se lidstvo navrátilo k vinylům. A to má taky své kouzlo.

Ať už je to ale CD nebo vinyl nebo originál, prostě to máte rádi doma. Fyzická kopie je prostě super věc. Už proto, že se můžete pořádně ve velkém podívat na cover toho alba. Naklonit si ho, ofoukat z něj prach, udělat si z toho rituál. Takže jsme si řekli, že se u příležitosti tohoto výročí podíváme na nejlepší album covery všech dob. Nejsou seřazeny nijak, prostě jsme je tam naházeli všechny bez ladu a skladu, protože se nemůžeme dohodnout, který je nejlepší.

Podobné články

Doporučujeme

Další články