fb pixel
Vyhledávání

Umění k sežrání: 10 nejkrásnějších lízátek, které jste kdy viděli

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Jídlo může být také uměním, i když poněkud pomíjivým, protože nám většinou skončí v žaludku. Nad krásou těchto lízátek slintají všechny smysly - jsou obdivuhodná.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 20.6.2015, 11:00

Amezaiku je staré japonské umění zdobení cukrátek. Neexistuje žádná škola - kdo se chce tomuto oboru věnovat, musí se všechno naučit sám. Je to tradice, která přežívala díky pouličnímu prodeji po pět set let. Dnes v Japonsku najdete jen dva obchody s ručně dělanými cukrátky - a v jednom z nich sedí 26letý Shinri Tezuka.

V tokijské čtvrti Asakusa vlastní Shinri malý obchod jménem Ameshin. Pracuje před svými zákazníky a přímo v akci jim ukazuje, jak tvoří z medu a karamelu ty nejkrásnější lízátka a cucavé bonbóny, u kterých kdekdo snadno zapochybuje, že nejsou figurkami ze skla. Tvoří žabáky, zlaté rybky a kapry koi, pulce, lvy, tygry, ptáky, žirafy, nebo i mystická stvoření.

Shinriho lízátka stojí mezi jedním až dvěma tisíci jeny, což je v přepočtu kolem 8 až 16 dolarů. Lízátko tedy v Ameshinu není extra levné, ale je jasné, že tady neplatíte za cukr, ale prvotřídní práci. Jak to všechno Shinri dělá? Nejdřív zahřeje základ lízátka - škrobový cukr (kterému se říká "mizuame") na 90 stupňů Celsia. Pak pomocí speciálních nůžek kolem tří minut tvaruje, dokud mu cukroví neztuhne. Pak už jen použije organické barvivo, kterým cukrátko "došperkuje".

Se zdobením cukrátek začal Shinri Tezuka už od dokončení střední školy. Na rozdíl od svých předchůdců v umění amezaiku jeho výtvory nezůstaly pouze pouliční kulturou, ale jsou virální senzací po celém světě. Dnes jezdí Shinri po celém Japonsku a zájemcům předvádí svůj um na mnoha workshopech. Jeho obchod se rozšířil i o kavárnu a patří mezi divy tokijských ulic.

"Amezaiku kdysi bylo jen pouličním uměním - komu se to líbilo, ten ho provozoval. A přežilo bez cizí pomoci přes 500 let. Je tedy evidentní, že pro lidi hodně znamená. Chci tuhle kulturu zachovat tak, aby po mně zůstala ještě dalších tisíc let."

I my jsme si v redakci vyrobili svá vlastní lízátka - i když jsme to původně neměli vůbec v úmyslu. TADY máte recept!

Podobné články

Doporučujeme

Další články