fb pixel Umělec našel spadlou větev, vyrobil z ní knihovničku: Ikea hadr, na Čechy ale nemá – G.cz
Vyhledávání

Umělec našel spadlou větev, vyrobil z ní knihovničku: Ikea hadr, na Čechy ale nemá

Exemplární příklad, že i kutilství může být skutečné umění.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 25.12.2017, 10:46

Chilský umělec Sebastian Errazuris se zabývá konceptuálním uměním a tvorbou tzv. funkčních soch. Být umělec znamená mít neustále oči otevřené a být pohotově přístupný všem, i těm nejméně očekávaným příležitostem.

A tak když šel po ulici Santiaga a uviděl na chodníku spadlou větev, chytil příležitost za pačesy – popravdě tedy chytil větev – a odtáhl si ji do svého ateliéru. Tam ji obrousil smirkovým papírem, natřel lesklým černým lakem a přidělal skleněné poličky.

A ejhle, je tady originální knihovnička nazvaná Bilbao – podle ulice, ve které spadla a kde byla nalezena. Sebastian si na ni vystavil své oblíbené knihy a ohromuje s ní internetový svět.

Není to ovšem poprvé, co něco takového udělal. Zkušenosti nasbíral například při výrobě téhle vpravdě ještě hezčí a ‚parohatější‘ knihovničky...

... nebo tohoto obývákového stolku:

A není zdaleka jediný, kdo něco takového dokáže. Vzpomeňme na dlouhověkou českou tradici výroby samorostů – originálních to bytových doplňků z osmirkovaných a nalakovaných dřevěných přírodnin, které jistě dodnes zdobí mnohé naše byty, chaty a jiné příbytky. Zde se podívejte na rozhovor s naším největším sběratelem samorostů.

A ještě se podívejte na jiného kutila a umělce – tenhle Angličan si doma v kůlně postavil kus Titaniku z originálních součástí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články