Vzpomínáte si na článek o naštvaném ex-manželovi, který se rozhodl všechen společný majetek rozpůlit doslova? Byla z toho hezká galerie a nadčasové téma ke konverzaci. Hlášky „to snad není pravda“ jsou obvykle u podobných článků na místě, protože se dřív nebo později zjistí, že to tak úplně pravda nebyla. Virál, fake, PR... internetoví uživatelé jsou dneska tvorové krajně nedůvěřiví, a vlastně se není čemu divit, protože to na ně denně zkoušejí marketingoví odborníci, photoshopoví kouzelníci a další záludná individua. Ano, občas se objeví něco, nad čím odborník žasne a laik se diví, ale vždycky je třeba se mít na pozoru. Nebo prostě slepě uvěřit a dobře se pobavit. Co na tom, že ta bublina o den či dva později praskne.
V případě půlícího ex-manžela se jednalo o virální video německé právnické kanceláře, která tak chtěla nalákat rozhádané páry k tomu, aby místo po sekeře a pile sáhli po dobrém právníkovi. Další bublina, co nevydržela, ale ty dva dny, kdy obíhala po internetu, stihla pobavit docela dost lidí. Čemu všemu jsme vlastně všichni naletěli v uplynulých pár měsících či letech?
1. Falešný východ slunce v Pekingu
Lidé sledující východ Slunce na smogem zamořených ulicích čínského velkoměsta? Ne, je to jen ve správný okamžik típnutý billboard s reklamou cestovní kanceláře.
2. Pískovaný blesk
Tohle se stane, když blesk udeří do písku na pláži. Hmm, tomu snad nevěříte, ne? Ve skutečnosti lze ale na pláži před bouřkou instalovat speciální kovové kolíky a svádět blesk do písku, kde vznikne zajímavá skleněná skulptura (pokud tedy věříte filmům - přesně to se totiž děje v romantické komedii Holka na roztrhání). Pokud blesk udeří do písku na pláži (což není moc pravděpodobné, protože v okolí budou určitě vyšší místa), nestane se v drtivé většině případů vůbec nic.
3. Ze zákulisí National Geographic
Medvěd honící štáb slavné instituce, která pro nás zvěčňuje krásy přírody, pochází z úplně jiného obrázku. Celá fotka je jenom taková dobře slepená legrace, jenž vyvolá úsměv na tváři.
4. Hurikán Sandy vs. Socha Svobody
Takovouhle mořskou facku dostala podle některých zpravodajských stanic Socha Svobody od jednoho z těch větších hurikánů posledních let. Reportéři, co naivně tenhle záběr přebírali, asi opravdu netušili, že pochází z katastrofického filmu Rolanda Emmericha (Den poté).
5. Putinova prohra
Tahle momentka prý vznikla během olympijského zápasu Finska s Ruskem na olympiádě v Soči. Rusko tehdy prohrálo a Vladimir z toho neměl radost. Jenže už po několika dnech se ukázalo, že jde ve skutečnosti o fotku ze zápasu se Slovenskem, který naopak Rusko vyhrálo. A pak se v Putinových náladách vyznejte.
6. Stoupenec KKK na pohotovosti
Ta ironie na jedné jediné fotce – stoupenec Ku-klux-klanu je ošetřován na pohotovosti stoprocentně černošským personálem. To snad ani... no ano, není to pravda ani v nejmenším. Tady té ironii pomohl zručný ilustrátor, který nebohému pacientovi přimaloval znaky nechvalně proslulého klanu a také charakteristickou čapku.
7. Chlapec spící mezi hroby rodičů
Tuhle fotografii převzala řada velkých médií jako důkaz zvěrstev, které se odehrávají v Sýrii. Ve skutečnosti je to ale aranžovaný výjev chlapce spícího mezi hroby svých rodičů coby symbol nesmrtelné lásky. Pod oběma hromadami ve skutečnosti nic není, je to celé jen maškaráda pro pořízení několika tklivých fotek.
8. Velký bratr před Orwellovým domem
Bezpečnostní kamera bystře sledující všechno a všechny před domem George Orwella, autora slavného románu 1984. Ano, tohle by si každý územní plánovač raději rozmyslel, protože by očekával bouřlivou reakci internetového davu. A přesně proto je tam ta kamera nakopírována z jiného obrázku. Ale třeba si teď úřady vezmou inspiraci a postaví ji tam naostro.
9. Nejlepší selfie na světě
Pilot velkého tryskáče vystrkující ruku z okénka a fotící selfie? Tohle je jeden z fejků, co odhadnou i ti pomalejší. Tahle okénka ani otevřít nejdou a perspektiva tu vůbec nesedí, vypadá jako z grotesky nebo nepovedeného photoshopu. Ale to víte, stejně se to po sociálních sítích šířilo jako požár.
A do desetice všeho podvodného – analýza podvodu s fotkami stárnoucí Cindy Crawford, které obíhaly internet a vháněly ruměnce i slzy do tváří žen před pár měsíci.