fb pixel
Vyhledávání

Neubližujte svým psům! Uznávaná lékařka a psí psycholožka radí laskavost a trpělivost

MVDr. Martina Načeradská má mezi pražskými pejskaři dobré jméno. Jejich miláčkům totiž mnohdy rozumí lépe než oni sami. Poradit si umí nejen se psím zdravím, ale i se psím trápením.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 5.6.2015, 11:00

Od prvního pohledu sympatická zvěrolékařka z pražských Vršovic nemá o klienty nouzi. Díky dlouholetému studiu etologie domácích zvířat dokáže vysvětlit mnoho problémů, které trápí jejich chovatele.

Ve výchově psů prosazuje moderní metody, které trestání nahrazují trpělivostí a chválením. Autorka mnoha vědeckých i populárních článků a příspěvků na odborných seminářích a kongresech, překladatelka knih severských odborníků a chovatelka tří koček vás dostane svou bezprostředností – a vaše zvíře svou přirozenou laskavostí.

MVDr. Martina Načeradská je absolventka brněnské Fakulty veterinárního lékařství, provozuje
praxi na Praze 10 (www.naceradska.cz)
a spolupracuje na projektech Ne množírnám a Kulich do škol, což jsou osvětové aktivity mající za cíl snížit pokles odbytu psů z tzv. množíren. Ve své praxi se věnuje hlavně zvířecí psychologii a dermatologii, zavedla systém preventivních prohlídek a provozuje školičku pro štěňata, kde učí majitele, jak se psy cvičit.

KONTAKT:
Krymská 23, Praha 10,
Tel. 774 418 018
267 312 695
info@naceradska.com

Rozhovor jsme se vydali udělat s kolegou Brezinou. Já – milující pejskařka. On – zarputilý bojovník proti „čoklostánu“. Díky této zkušenosti už nevyndám z kapsy pamlsky a Ivan Brezina z ní snad naopak konečně vyndá pepřák.

Barbora: Proč pracujete právě se psy?

Jejich komunikace je úžasná. Strašně mě baví se ji učit – je to pro mě další nádherný jazyk. Navíc mi pomáhá v ordinaci, protože můžu reagovat na pocity pacientů. Od doby, co znám jejich ‚konejšivé‘ signály, mě žádný pes neměl důvod pokousat. I když někteří lidé si asi myslí, že jsem se zbláznila.

Barbora: Jak mám odnaučit štěně čůrat a kálet po bytě? Vždycky mu vyhubuju a občas ho trochu plácnu.

Kdyby to bylo vaše dvouleté dítě, také byste mu vyhubovala a plácla ho? Vždyť je to ještě miminko a vašemu jazyku nerozumí!

Než se štěně vyčurá, chodí dokola a očichává zem. Proto je dobré mít doma nějakou podložku, kam ho můžete jemně přenést a tam ho odměnit. Ne ho fláknout do rohu, kde má záchod. Ideální by bylo ho vynést ven, jenomže to musíte udělat ve 100 % případů. Důslednost, laskavost, trpělivost.

Ivan: Kdysi se tradovalo, že se štěně odnaučí doma čůrat, když se mu v tom vymáchá čenich. Co si o tom myslíte?

Děláte tohle dětem? Možná to funguje, ale myslím si, že to jsme v rámci výchovy někde jinde. Igor Hnízdo by už taky dneska nemohl mlátit děti rákoskou.

Negativními metodami se samozřejmě dá vychovávat, jenže pak z takto ‚vychovávaného‘ jedince vyroste ustrašený neurotik, který na vás může kdykoli zaútočit. A vy vůbec nebudete vědět proč. Navíc se ve výsledku bude učit pomaleji, protože strach zabíjí zvědavost. Lidé se pod neustálým tlakem strachu také starají jen o to, aby jim nikdo neubližoval. V tomhle jsme si se psy a ostatními zvířaty strašně podobní.

Ivan: Jaká další, úplně základní chyba chovatelů vás napadá?

Močení je také konejšivý signál. Může to ale dělat i dospělý pes, který vidí ustrašené štěně. My si přitom myslíme, že značkuje teritorium.

Vychovávat jen metodou cukru a biče – tedy hlavně trestání – psy stresuje. A dlouhodobý stres poškozuje mozek, protože následkem biochemických pochodů v organismu, které ho vyrovnávají se stresem, neklesá teplota v mozku ani během spánku, a dochází tak k odumírání nervových buněk.

Navíc když je zvíře permanentně ve stresu, má také zrychlený metabolismus vody. Čím víc ho budete trestat, tím víc bude potřebovat čůrat.

Barbora: Takže nemáme vychovávat pomocí trestů?

Jaký manželský vztah je lepší? Ten, ve kterém je praktikováno domácí násilí? Nebo ten, který funguje jako dialog? Je to úplně to samé. Když psa dokopete tam, kam potřebujete, tak ho v podstatě šikanujete. Nikdy mu nedělejte to, co byste nechtěli, aby někdo dělal vám.

Ivan: Ale ve výchově je občas trest potřeba.

Jenže když někomu řeknu, že může používat tresty, tak nebude používat nic jiného. Jsme bohužel líní a nejsme laskaví. Své klienty vedu k trpělivosti a vlídnosti. A jde to. Akorát se párkrát musí kousnout do jazyka. Navíc je potřeba důslednost. Když něco pes nesmí, nesmí to pořád. Když nechcete žebrání u stolu, tak mu nikdo nesmí od stolu nic dát, jinak to bude pořád zkoušet. Průšvih je, když ho za žebrání čtyři sekýrují a pátý mu to jídlo dává.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články