fb pixel Prolétněte se Prahou ve veleobřím panoramatickém snímku: možná se tam uvidíte – G.cz
Vyhledávání

Prolétněte se Prahou ve veleobřím panoramatickém snímku: možná se tam uvidíte

A pokud patříte k ‚horním deseti tisícům‘, které z okna vidí Petřínskou rozhlednu, doplujete přímo až na svůj parapet.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 16.9.2015, 17:21

V květnu roku 2013 vylezl fotograf Jeffrey Martin na vyhlídkovou plošinu Petřínské rozhledny a pořídil odtud panoramatický snímek Prahy.

Trvalo mu to asi hodinu a půl, protože ve skutečnosti musel vyfotit přes dva a půl tisíce fotek – do všech stran a ve všech možných přiblíženích. Ty pak ‚sešil‘ do jedné obří fotky, která ukazuje kompletní 360stupňové panorama Prahy s možností zaostření na vzdálenost až několika kilometrů. Možná tak najdete i to svoje okno či aspoň dům – pokud samozřejmě z místa svého bydliště či pracoviště vidíte na Petřínskou rozhlednu. Schválně, zkuste si to.

My jsme to zkusili, protože ze střechy naší redakce je Petřínská rozhledna vidět – čili zákonitě musí být z Petřínské rozhledny vidět i naše střecha.

Jeffrey Martin žije v Praze a panoramatickou fotku objevil již v roce 2000, když si pořídil svůj první digitál. Byl to Canon a měl dokonce – jakkoli z dnešního pohledu primitivní – software, který dokázal bezešvě skládat větší fotky z více snímků.

Ve spolupráci s Adamem Trachtmanem založili nejdříve projekt prague360.com, a jak se postupně zlepšovaly digitální fotoaparáty a taky zpřesňovaly mapy na internetu, rozšiřoval se i jeho záběr.

Podobnou panoramatickou fotku Prahy v menším (18 gigapixelů) rozlišení pořídil z Žižkovského vysílače už v prosinci 2009, můžete si ji prohlédnout ZDE.

Dnes má ve svém portfoliu třeba panoramatické fotky z Tokia či Londýna a spoustu dalších projektů včetně těch snímaných ve vnitřních prostorách známých budov. Udělal tak třeba Strahovskou knihovnu. Všechny jeho práce si můžete prohlédnout na jeho stránce 360cities.net.

A tady máte ještě 13 míst, kde se dají v Praze skvěle uspokojovat romantické tužby. Schválně, kolik je jich vidět z Petřínské rozhledny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články