Chytit fotku blesku - to může být nejlepší snímek za celý váš život s fotoaparátem. Stojí to ovšem trochu námahy. Musíte vyběhnout do toho psího počasí, před kterým se obvykle utíkáme schovat někam do sucha. Takové nepříjemnosti sice dokážou samotné focení dost znechutit, ale věřte, že jakmile chytíte svůj blesk, už nebudete chtít přestat.
Protože v Čechách se obvykle netěšíme z ďábelských hurikánů, opravdu nejlepší čas pro trochu slušné buřiny je v létě, mezi měsíci červnem a srpnem. Svou bouřku si musíte poctivě vyčíhat. K dispozici je spousta meteomap, radarů a detektorů blesků, které vám v tomhle ohledu pomůžou. Pak už stačí jen vyrazit na vhodné, předem vybrané místo.
Sice je pro úplný začátek nejjednodušší fotit z domova, ale může se vám stát, že vám bouřka během chvilky uteče a výsledek z ní nebude žádný. A také ne každý má z domova dobrý výhled. Když už naopak vyrazíte ven, mějte se i tak na pozoru - české bouřky sice nejsou žádné Armageddony, ale i ony dokážou při troše smůly zabíjet. Proto si rozhodně nevybírejte jako místo číhané autobusové zastávky (jsou přeci kovové), místa pod vysokými stromy atd. Jen malá znalost bouřek, kterou jsme si snad každý zapamatovali ze školy, by vám v tomto měla napovědět. Místo, které si pro focení vyberete, by tedy mělo být nejen bezpečné, ale i něčím zajímavé.
Rozhodně budete potřebovat stativ - jen s ním budete mít fotografie ostré, snímat je rovnou s fotoaparátu z rukou se zrovna nedoporučuje, mohli byste být z výsledku velmi zklamaní.
Výhodou by pro vás mohlo být auto - v případě, že byste se chtěli kvůli bouři rychle přesunout na jinou číhanou, se vám hodí rychlost. Pokud se ale chytíte do jejího středu, doopravdy neriskujte - může vám totiž ublížit nejen blesk, ale také silný déšť a i kroupy. Váš životní snímek může dorazit až příště.
Budete-li mít dobře vybranou číhanou, připravte se na déšť a chraňte si fotoaparát, aby vám na něj nenapršelo. Kapky vám pak zbytečně mohou zkazit fotku a levnější technice nedělá déšť dobře, jak si dokážete sami představit.
Technik je několik a liší se podle toho, jestli budete bouři fotit v noci, či ve dne. Noc je pro vás na začátek nejlepší. Co se týče expozice, nevybírejte si místa, kde budete mít v záběru silnou světelnost. Namiřte fotoaparát do oblasti s největším výskytem blesků a začněte.
Nastavte si režim fotoaparátu na manuální a také dlouhý expoziční čas, protože nikdy nevíte, kdy blesk přijde (stačí 20 až 30 vteřin). A je to opravdu jen okamžik. V ideálním případě si nastavte BULB mode, který se používá při fotografování v noci. V téhle chvíli se vám bude nejvíce hodit kabelová spoušť, protože se díky ní vyhnete rozechvělým snímkům. Clonu, kterou regulujete množství světla, co prochází objektivem, si nastavte na střední hodnoty, zkuste třeba také f/8. A citlivost (ISO) kvůli focení delších sekvencí ponechte na 100 nebo 200. A rozhodně se ujistěte, že jste si vypnuli automatické ostření - kvůli němu byste mohli přijít o ten nejhezčí snímek. Pro focení blesku jsou také ideální širokoúhlé objektivy.
Co dál, když už máte nastaveno a vše připraveno? Zkuste si nejdříve pár zkušebních záběrů a pokud vám bude nastavení, i kompozice vyhovovat, začněte s neustálým snímáním scény. Rozhodně nečekejte na okamžik, kdy se blesk objeví na obloze, to je marné - je to příliš krátký okamžik. Foťte a doufejte, že se vám do záběru mihne blesk.
Více než 90 % vámi vyfoceného materiálu bude odpad. Ale když se jím prohrabete, možná najdete poklad. Buďte trpěliví a snad se vám zadaří.
A tady máte jako inspiraci 10 epických fotek pořádné buřiny.