fb pixel
Vyhledávání

Konečně foťák, co vás donutí nedělat banální fotky!

Phillip Schmitt na to kápnul. Jeho přístroj sice pravděpodobně zůstane jen prototypem, ale mohl by být inspirací pro speciální mód ve fotoaparátech známých značek. Tuhle funkci by jistě ocenily miliony lidí.

Václav Rybář
Václav Rybář 15.9.2015, 13:41

Každoročně svádějí výrobci fotoaparátů souboj o titul nejlepšího přístroje na trhu. Víc pixelů, víc zoomů, víc otvorů na paměťové karty. Z jedné strany bičovány mobilními telefony, z druhé profesionálními přístroji, stojí kompakty a amatérské zrcadlovky na rozcestí. A Phillip Schmitt teď možná našel cestu. Jmenuje se Camera Restrica a udělá z vás automaticky lepšího fotografa.

Co vlastně tenhle přístroj umí? Jde o kombinaci foťáku a mobilního telefonu, trochu nemotorná variace na to, co dnes umí většina nových moderních foťáků – zaznamenat nejen fotku, ale také zkontrolovat geodata (polohu, směr atd.). Phillip by si určitě mohl koupit chytřejší foťák, ale jeho cílem bylo vysvětlit hardwaru svůj záměr, totiž donutit uživatele v některých případech prostě nefotit. Možná už tušíte, kam tím míříme.

Určitě se někdy vaši přátelé vrátili z dovolené v Londýně, Paříži nebo New Yorku. A vy jste museli prosedět další návštěvu na gauči a sledovat „zaručeně originální a nikdy neviděné momentky“ sídla Královny, Eiffelovky nebo Empire State Building. Na některých místech jsou vyloženě „panorama points“, označená místa, ze kterých uděláte tu správnou pohlednicovou fotku. Přesně tu, kterou už jsme všichni stokrát (a taky lépe) viděli – ve filmech, na suvenýrech nebo v knížkách či článcích.

Camera Restrica vás ale podobnou fotku nenechá udělat. Několikrát za minutu totiž pomocí GPS a geodat ze služeb jako Panoramio, Flickr apod. vyhodnocuje, kolik fotek z lokace, kde se právě nacházíte, už někdo pořídil. A pokud zjistí, že v okruhu třiceti metrů kolem vás už bylo pořízeno víc než sto fotek, jednoduše vám foťák zablokuje. Není důvod, abyste své okolí zahleňovali další zbytečnou momentkou, kterou už vyfotila stovka lidí před vámi. Svět opravdu nepotřebuje další selfie s eiffelovkou. Běžte jinam, popojděte o pár stovek metrů a udělejte si fotku s majitele nedaleké brasserie. Tu určitě jen tak někdo nemá!

Jistě, je to jenom experiment a nikdo vám nebude zakazovat, abyste si selfíčko se slavnou památkou udělali. Schmittův nápad ale poukazuje na aktuální bolístku – foťák má dneska každý a banálních fotek je víc než kdykoliv dřív. Pořídili bychom je všechny, kdyby nám software předem naznačil, že je to tak trochu plýtvání časem a prostorem? Bylo by poměrně jednoduché do mobilních fotoaplikací doprogramovat online kontrolu toho, kolik fotek na daném místě vzniklo, a ohodnotit tak vaši originalitu. Možná byste se divili, jak tuctová nakonec většina fotek je.

Anketa

Kolik fotek v průměru nafotíte během dovolené?

Anketa se načítá...

A abyste vůbec uměli něco vyfotit, osvěžte si tahle tři jednoduchá pravidla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články