fb pixel Čtvrt století se fotil s celebritami, teď to ‚nechává uzrát‘ – G.cz
Vyhledávání

Čtvrt století se fotil s celebritami, teď to ‚nechává uzrát‘

Heath Ledger v roce 1999. Zemřel na předávkování léky, které bral proti úzkosti a depresím. K těm přispěla intenzivní práce na jeho roli v Batmanovi. + DALŠÍCH 12 FOTEK + DALŠÍCH 13 FOTEK

Lovil je na autogramiádách, na večírcích nebo jen tak na ulici. Má jednu z nejucelenějších sbírek celosvětově slavných lidí v oblasti kultury a sportu z přelomu 20. a 21. století. A nechal toho, když byl takříkajíc v tom nejlepším.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 29.10.2015, 19:50

Richard Simpkin. Tohle jméno vám toho asi moc neřekne, a přesto je tenhle jednačtyřicetiletý Australan svým způsobem celebritou. Protože 25 let ‚odchytával‘ ty skutečné, celosvětové známé celebrity a fotil se s nimi.

Začal v roce 1989, kdy mu bylo patnáct a koupil si svůj první foťák. Do konce následujícího roku stihl zvěčnit svou první stovku slavných lidí z oblasti šoubyznysu. A samozřejmě sám sebe vedle nich, když cíleně obrážel autogramiády a podobné akce, kde se celebrity setkávají se svými fanoušky.

Později v devadesátých letech začal pracovat jako fotograf na volné noze pro jednu obří agenturu v Sydney a někdy v té době si uvědomil, že z jeho pózování s celebritami by se mohl časem stát zajímavý ‚umělecký projekt‘.

„Jednoho dne jsem si prohlížel svoje fotoalba a napadlo mě, že když s tím budu ještě dalších pár let pokračovat, sesbírám dost materiálu na zajímavou výstavu,“ vzpomíná Richard.

Trvalo to dalších asi deset let, než se tak stalo a Richard mohl ze zásoby více jak dvou tisíc snímků vybrat téměř pět stovek těch nejzajímavějších a uspořádat z nich výstavu Richard & Famous, která je putovní a zavítala už do mnoha zemí celého světa (k nám byla nejblíž v létě 2013, kdy se na chvíli zastavila v polské Łódźi).

Přestože to tak může na první pohled vypadat, Richard není ve skutečnosti celebritami nikterak posedlý. Nezajímá ho jejich soukromý život a aféry, jeho jedinou touhou je, nebo tedy ještě donedávna bylo, vytvořit když už ne největší, tak aspoň nejzajímavější sbírku ‚celebritních‘ fotek.

„V polovině případů vlastně vůbec nevím, s kým se to fotím. Vím jenom to, že je ta osoba asi slavná, když se objevila na stejném místě s jinými celebritami, a že tak přitáhne pozornost k mé výstavě a sbírce,“ popisuje Richard svůj skutečný vztah k celebritám a jejich světu. „Kim Kardashian kolem mě prošla snad pětkrát, než jsem se s ní vyfotil, protože o současných celebritách nemám vůbec žádný přehled, takže jsem netušil, co je zač.“

Fotit přestal v roce 2013, protože se z toho již stávala rutina a celý projekt ztrácel na svém někdejším lesku a slávě. Navíc kdysi bývaly jeho snímky ‚exkluzivní‘, ale dnes se s celebritami fotí skoro každý a sociální sítě jsou toho plné.

Ale přestože už žádné nové snímky nepřibývají, jeho projekt zdaleka nekončí. „Výstava mých fotek bude podle mě daleko zajímavější a fascinující až za mnoho let. Představte si, že by něco podobného někdo udělal třeba před padesáti lety – dnes by takové dílo byla naprostá senzace. Takže doufám, že tenhle projekt opravdu dozraje až tehdy, když už tady já sám třeba dávno nebudu.“

Další slavné fotky slavných lidí si prohlédněte v galerii – mnohé snímky jsou vzácné, protože celebrity na nich zobrazené již nežijí:

Další fotky a Richardův příběh v minutové zkratce přináší tohle video:

Více o jeho projektu a místech, kde jeho výstava plánuje ‚zakotvit‘, se dozvíte na stránkách www.richardandfamous.com.

A nakonec se ještě podívejte, jak celebrity rok od roku stárnou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články