Přesně do téhle situace se nedávno dostal americký fotograf Brian McCarty, známý po celém světě zejména díky svým originálně pojatým fotkám dětských hraček. Jednu z nich mu ukradl ISIS a pozměněnou ji použil k šíření své propagandy.
Od roku 2012 pracuje Brian na svém projektu War Toys (Válečné hračky): poté, co na svých cestách po místech, kde aktuálně zuří válečné konflikty, slyšel (h)různá svědectví místních dětí, rozhodl se je coby fotograf převyprávět pomocí hraček, které našel přímo na ‚místech činu‘.
Již tehdy před třemi lety navštívil školu v ‚konfliktním‘ pásmu Gaza, kterou provozuje Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) a uviděl zde mimo jiné i obrázek nakreslený holčičkou, která má intenzivní strach, že bude zabita při raketovém útoku.
Brian její obrázek přetransformoval do dynamické 3D podoby, přičemž hlavní roli hrál jednak místní terén, jednak hračky, které tu posbíral, zatímco zdálky duněly výbuchy raket předznamenávající zahájení vojenské operace Pilíř obrany.
Tohle je Brianova výsledná fotka, s dětskými maketami raket padajícími na figurku pohádkové Popelky.
Snímku se záhy chopila světová média, díky nimž pak koloval po celém světě – až se nakonec ‚zatoulal‘ i k ‚lidem‘ z ISIS. Brian se o tom dozvěděl poté, co přijal pozvání k otestování webové služby Pixsy, jejímž úkolem je pomáhat fotografům odhalovat porušování autorských práv a krádeže fotek.
„Došlo ke zcizení a pozměnění mého díla,“ uvedl Brian pro fotoweb Petapixel, podle něhož ostatně celou tuto kauzu přebíráme. „Místo plastové Popelky je tam náboženský symbol chráněný jakousi bublinou.“ A takto upravená fotka pak byla sdílena s titulkem „Křižáci pod palbou“ (Crusaders under Bombardment).
„Jistě, moje práce na projektu War Toys vedla k nemálo bizarním zážitkům a zkušenostem, ale tohle je nový ‚level‘. Bylo to, jako kdyby mě někdo kopnul do břicha, když jsem uviděl, jak někdo takhle strašlivě překroutil původní cíle projektu. Obrázek ilustrující, jaký strach a běs z války prožívá nevinné dítě, se změnil na věc, která předmět toho strachu propaguje, nebo přinejmenším propaguje ideologiii, v níž jsou válka a zabíjení nevinných ústředními tématy.“
„... krádeže fotek nejsou na čelních místech seznamu zločinů ISIS. Jakékoli právní kroky podniknuté proti této organizaci by byly ve své podstatě symbolické.“
V minulosti se Brianovi již několikrát povedlo zakročit proti zlodějům fotek, jenže v případě ISIS toho nemůže moc dělat. Výše zmiňovaný web Pixsy rozeslal Brianovým jménem výzvy ke stažení předmětné ‚ukradené a zneužité‘ fotky, podařilo se však dosáhnout pouze toho, že zmizela z velkých sítí jako Twitter nebo Blogspot – ale ISIS nejde doručit fakturu ani jej právně stíhat.
„Fotografovi byla způsobena prokazatelná újma, potenciálně vyčíslitelná v sumě přes 2 miliardy dolarů, přičemž zločinci z ISIS mají jistě prostředky k náhradě této škody,“ píše Pixsy na svém webu k tomuto případu a dodává: „Jakkoli nehorázný je tento případ porušení autorských práv, nemůže ani Pixsy ani fotograf přijmout finance od teroristické skupiny.“
„Přestože je to hrozný pocit, když je takto zneužito vaše dílo, nemohu se ubránit pousmání při pomyšlení na osobu, která to provedla,“ řekl nakonec Brian webu Petapixel. „Vyměněním figurky pro děti se totiž přesvědčení a názory ISIS dostaly na roveň pouhé hračky.“
„Kdyby to nebylo tolik spjato se smrtí a destrukcí, musel bych se smát.“
Brianovy fotky byly vydány ve formě knih, jejichž koupí mu můžete přispět na pokračování projektu War Toys a zároveň udělat radost sobě nebo někomu jinému – stačí se kouknout a objednat si ZDE.
A ještě se můžete podívat na 10 zdánlivě banálních fotografií, ze kterých vám ale bude po chvíli velmi úzko.