fb pixel
Vyhledávání

Češi už zase poklonkují Evropské unii. Tentokrát jde o focení!

Četli jste o tom, že EU chce zakázat veřejnou fotografii v rámci rozšíření autorského zákona? Češi přitom v tomhle ohledu ohýbali záda už před několika lety. Tak bacha, co si dneska vyfotíte na mobil!

Václav Rybář
Václav Rybář 13.7.2015, 13:00

O co konkrétně jde? O tzv. svobodu panoramatu. Evropská unie už před několika lety uzákonila, že vybraná chráněná díla - ať už jde o budovy či sochy - lze v rámci autorského práva fotit pouze nekomerčně. Jakékoliv jiné pořizování jejich fotografií je bez svolení autora (často podmíněného poplatkem) nelegální. Dvě slavné stavby, kterých se směrnice týká, jsou belgické Atomium, jehož autor je po smrti necelé desetiletí (autorské právo tak bude v účinnosti ještě dalších šedesát let) a francouzská eiffelovka. U té se však nejedná o autorské právo stavby, nýbrž umělecké ztvárnění jejího nočního osvětlení. Jako turista si samozřejmě obě stavby vyfotit můžete, s jejich zveřejňovaním už je to trochu složitější.

Ve zmíněné směrnici je ovšem výjimka, která se týká focení děl určených k dlouhodobému veřejnému vystavení. Tuto podmínku zcela jistě obě stavby splňují a většina zemí Evropské unie se k tomu tak postavila a uznává svobodu panoramatu bez výjimky. Skandinávie vám zakáže fotit sochy, pobaltské země budou trvat na nekomerčním využití a např. Francie, Belgie, Řecko a Itálie nechávají rozhodnutí na konkrétních autorech. A právě proto Atomium a noční eiffelovka chybí např. na Wikipedii, protože šíření na sociálních sítích a webech už se považuje za komerční.

Dochází tak k absurdním situacím, kdy např. francouzský záznam Wikipedie o Atomiu má u sebe pouze fotku modelu stavby, který se nachází v Rakousku (tam svoboda panoramatu platí) plus cenzurovanou fotku skutečného Atomia. Německá a anglická verze samozřejmě fotografii skutečného Atomia mají a nehodlají se nikoho dovolovat.

A Češi? Ti ohnuli hřbet a navzdory tomu, že využívají skuliny ve směrnici a hlásají plnou svobodu panoramatu, fotografii Atomia z českého záznamu odstranili. Znovu se tak dokazuje, že česká nátura raději předem ustoupí, než aby šla do jakékoliv konfrontace. Jsme papežštější než Papež a jako bychom předvídali další a další zákazy. Občas si je iniciativně zavedeme ještě dřív, než je EU schválí. A tohle možná bude přesně ten případ, protože Unii zjevně mezera ve směrnici vadí, a tak navrhla plošné nařízení zákazu komerčního focení chráněných soch a budov bez souhlasu autora.

Nakonec návrh neprošel, ale je jen otázka času, než to někdo zkusí znovu. Že se vás netýká? Jakmile fotku zveřejníte na Facebooku (kterému podstupujete autorská práva, takže svým způsobem fotku přeprodáváte), Flickru nebo jiných sociálních sítích, dopouštíte se nedovoleného jednání. Se všemi sankcemi, které by z toho případně mohly vyplynout.

Je to další omezování svobod, se kterým toho moc nenaděláme. Je ovšem rozdíl se té lopatě vyhýbat, jak to jen jde, nebo na ní s hujerovským úsměvem naskočit. Kdo chce kam...

Pokud se přesto rozhodnete něco fotit, pamatujte na tři jednoduchá pravidla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články