1. Úhel, z kterého se fotí, je příliš nízký
Obecně řečeno by měla být čočka foťáku NAD úrovní očí fotografovaného objektu, abyste dosáhli „lichotivějšího“ výsledku.
Když fotíte někoho jiného nebo sami sebe jako selfie, dokážete si to zařídit sami. Pokud fotí někdo vás, řekněte mu, ať drží foťák výše. Ideální je, když vás fotí někdo vyšší, než jste vy sami, případně se můžete i pokrčit v kolenou, pokud nebude v záběru celá vaše postava.
Rovněž skloňte bradu – ale ne moc, aby se vám pod ní nevytvořila brada druhá či snad dokonce třetí. Dbejte na to i v případě, jste-li majitelem dvou až tří brad při normálním držení hlavy. Sice vás bude lákat hlavu zaklonit, a tím se těchto brad opticky zbavit, ale na druhou stranu bude na fotce zobrazen i obsah vašich nosních dírek – a to nechcete, protože to vypadá blbě.
2. Jste příliš blízko, nebo naopak daleko
Hodně lidí se domnívá, že sice v zrcadle vypadají normálně (dobře), ale na fotkách nenormálně (hnusně). Abyste našli tu pro vás nejideálnější vzdálenost, bude nejlepší požádat někoho, kdo má foťák se zoomem. Vyfotí váš obličej v různých přiblíženích a vy si pak vyberete tu fotku, na které vypadáte nejlépe – v blízkém nebo středním přiblížení nebo zcela bez zoomu.
Podle toho pak ještě vyzkoušejte následující věc: fotograf se vzdálí a více vás přiblíží, nebo naopak jde co nejblíž k vám a fotí naprosto bez zoomu. Nakonec určitě najdete ideální vzdálenost i přiblížení, kdy váš obličej na fotce vypadá nejlépe a nejpřirozeněji.
3. Nemáte smích v očích
Sýr (případně funguje i anglické číz, méně pak už německé kœze) je třeba dělat nejen ústy, ale také očima. Aby se vaše oči „smály“, natrénujte si techniku správného mhouření – spodní víčka zvednete nahoru, zatímco horní necháte spadnout dolů.
Vypadá to možná podle popisu složitě, ale s pomocí zrcadla to zvládnete maximálně během pár minut.
4. Máte nefotogenické držení těla
Zaprvé: když stojíte přesně kolmo čelem k objektivu, bude výsledek logicky vypadat jako policejní fotka. Proto natočte svůj trup jedním ramenem směrem k foťáku, ideální je úhel cca 30 stupňů (asi tak, jak vidíte na fotce vpravo). Které to bude, záleží na vás. A také trochu na tom, kterou půlku obličeje máte tu hezčí – zjistěte pomocí zrcadla a papíru formátu A4, kterým si zakryjete nejdřív jednu, a pak druhou polovinu obličeje, myšleno samozřejmě ve vertikální ose.
Zadruhé: vaše přirozená poloha, v níž normálně držíte své tělo, je možná fajn pro každodenní bezproblémový pohyb, ale na fotce může vypadat divně. Ramena proto při focení dejte trochu dozadu a dolů. Prodlouží se vám tím (i když jen opticky) krk a vylepší se vzhled horní části těla. Navíc díky již zmíněnému natočení jednoho z ramen vpřed budete vypadat hubenější, než ve skutečnosti jste.
5. Usmíváte se tak dlouho, až je z toho divná křeč
Čím déle se nuceně usmíváte, tím hůře a falešněji to pak na výsledné fotce bude vypadat. S největší pravděpodobností k něčemu takovému dojde, když se fotí více lidí ve skupině a vy jste zrovna ten, kdo se začne usmívat jako první, jenže fotograf čeká i na úsměvy ostatních. Proto je nejlepší si předem dohodnout „sportovní“ odpočítávání: tři, dva, jedna, sýr... cvak!
6. Nesoustředíte se nebo nejste připraveni
Když vás někdo fotí, dávejte při tom setsakra pozor. Dívejte se přímo do objektivu. Pokud na vás zrovna někdo mluví, zvoní vám mobil, začne vás někde něco svědit... ignorujte to, vytěsněte to, aspoň na tu chvíli, než bude „po všem“. A jelikož budete hned po výše zmíněném odpočtu dělat „sýr“ nejen pusou, ale také očima (viz bod 3), soustřeďte se na to, abyste nemrkli.
7. Děláte ksichty
Pokud chcete mít fotku, kde se sami sobě podobáte a zároveň vypadáte dobře, nedělejte schválně žádné obličeje. Maximálně pomyslete na něco příjemného a podle toho se pak váš obličej i podvědomě nastaví. Ale vyplazování jazyka, krčení nosu nebo šilhání jsou přesně ty věci, které činí velký rozdíl mezi fotkou, s níž se budete chtít chlubit, a takovou, na kterou se podíváte, uchechtnete a nikomu ji neukážete. Případně to zařiďte tak, že se vyfotíte hned dvakrát – poprvé normálně, pak s nějakým umně vytvořeným ksichtem – výsledky porovnáte a uvidíte, který je lepší.
8. Udělá se pouze jeden snímek a je „hotovo“, aniž byste si zkontrolovali, jak vypadá
Pokud fotíte sami někoho jiného, je to snadné – prostě se po vyfocení podívejte, jak vypadá výsledek. Někdo mohl mrknout nebo se zrovna tvářit nechtěně blbě, tak to cvakněte znovu, dokud vám fotografovaný objekt či objekty stojí stále na místě. To samé se ale nebojte udělat i v případě, že někdo fotí vás. Tuhle možnost máte poprvé a naposledy.
9. Foťte se po světle, ne proti němu
Tahle poslední rada je triviální a jistě jste na ni při pořizování svých snímků na dovolených již sami přišli. Pokud fotíte venku, nechte slunce, ať funguje jako přirozený osvit vašeho obličeje – natočte ho směrem k němu (ne však přímo do něj, jinak budete mhouřit oči až moc). Tím pádem bude mít i fotograf světlo za zády a nestane se tak, že váš foťák automaticky nastaví vysokou clonu, takže pozadí za vámi bude normálně světlé a vy úplně černí. Podobně to funguje i při focení v místnostech proti oknu.
A nakonec ještě 9 triviálních triků, jak neudělat úplně špatnou fotku nejen lidí, ale vůbec kohokoli a čehokoli.