fb pixel
Vyhledávání

8 důvodů, proč se u moře pořád bojíme žraloků

Je léto, takže jezdíme k moři, a tam se bezstarostně cachtáme. A občas se nám v hlavě ozve červíček, který nás varuje před žralokem. A to i v končinách, kde nikdy žádní žraloci nebyli. Mohou za to filmy. Tak si na ně ukažme!

Václav Rybář
Václav Rybář 14.7.2016, 16:00

1. Čelisti

Legenda od Spielberga, která letos slaví čtyřicet let, ale děsí stejně jako v roce 1975. Aby ne, když Williamsova hudba a mechanický žralok vyvolávají husinu stále stejným způsobem – vzbuzují totiž pocit, že opravdový žralok je hned za vámi a chystá se vás sežrat. Tahle pecka vyděsí ještě několik generací. A prodavači plážových lehátek nebudou mít co žrát.

2. Shark Attack 3

Béčková série o obřím žralokovi, která je dobrá, když v pátek přijdete z kalby a zapnete v podnapilém stavu televizi. Jedině tak si můžete užít film s otřesnými dialogy a směšnými triky, v nichž obří žralok požírá záchranné čluny i s posádkou nebo otevře tlamu, do které vjede chlápek na vodním skútru. Dokud to neberete moc vážně, je to celkem zábava. Ale ty noční můry, které z podobných filmových odpadků mohou vzniknout, slabším povahám fakt nezávidíme.

3. Megažralok vs. Obří chobotnice

Předchozí Shark Attack je na internetu terčem mnoha vtipů, ale Megažralok vs. Obří chobotnice už předem přichází s vědomím, že ho nikdo nebude brát vážně. Fiktivní tvorové tu slouží jako tahák na jinak naprosto zapomenutelný film a digitální efekty se předhánějí v tom, jaký absurdní scénář oživí dřív – co třeba žralok zakusující se do Golden Gate Bridge? Tenhle film možná neděsí jako Čelisti, ale rozhodně jen utvrdí vaší žraločí fóbii.

4. Sharknado

Co nejvíc letí v katastrofických filmech? Tornáda. Co nejvíc letí ve zvířecích hororech? Žraloci. Tak proč to nezkombinovat? S tímhle selským přístupem slaví stanice Syfy velký úspěch, protože Sharknado (Žralokonádo) je od začátku považováno za recesi, což mu samozřejmě udržuje stabilní diváckou základnu. Nedávno měl premiéru třetí díl a čtyřka už se chystá. Dementní scénář a slabé triky jsou samozřejmostí, stejně jako účast vyhaslých televizních hvězdiček (Ian Ziering alias Steve z Beverly Hills 90210 je hlavní hrdina!). Patří to ke kouzlu tohohle trendu, který sice už ve třetím díle jede na neutrál, ale pořád je s ním docela sranda. Inteligentní žraloci přemísťující se pomocí tornáda? Kdo by odolal.

5. Jurrasic Shark

Další béčko – aby toho nebylo málo – tentokrát o těžařích, kteří v nalezištích ropy probudí pravěkého žraloka, co má po dlouhém spánku ukrutný hlad. Kanadský thriller nemá šanci překvapit vůbec ničím, ale samotná přítomnost krvelačného žraloka samozřejmě zvyšuje televizní ratingy. A po Jurském světě je samozřejmě opět v kurzu. Že by uzrál čas na pokračování (film má otevřený konec)?

6. Útok z hlubin

Tohle je trochu dražší film a dodnes vlastně platí za jednoho z mála blockbusterových nástupců původních Čelistí. Žraloci jsou kvůli výzkumu rakoviny pumpováni růstovým hormonem, který jim nafoukne mozky jako balóny. Začnou být chytřejší a utečou z kójí. Parádní obsazení, slušná jatka a plíživá atmosféra. Škoda, že film nevydělal víc peněz, abychom si žraloky mohli častěji užívat v kinech, a ne jen v televizi.

7. Žralok v Benátkách

Tak bacha, tenhle film nemá se žraloky zas tak moc společného. Je vlastně o pokladu ukrytém v katakombách, po které pase hned několik skupin. A hlavní záporák vypustí do vodních kanálů lidožravé žraloky, aby pátrání po pokladu trochu ztížil. Zní to zajímavě, ale žraloci nemají ve filmu příliš prostoru a celé to vypadá jako televizní reklama na výlet do Benátek. Klidně se tam vypravte, žádné zlověstné ploutve čouhající z vody hned vedle gondoly vám tam podle všeho nehrozí.

8. Sharktopus

Napůl žralok, napůl chobotnice. Genetický experiment americké armády, který se vymknul kontrole. Další z televizních odpadů si získal kvůli své demenci a genetickému původu sympatie diváků, takže čtyři roky po prvním filmu vznikly další dva – Sharktopus vs. Pteracula (pterodaktyl a tarantule) a Sharktopus vs. Mermantula (mořská panna a tarantule). Máte pocit, že tyhle scénáře vymýšlí nějaký náhodný generátor textů? Nejste sami.

Vodní horory se žraloky se samozřejmě neodehrávají jen ve filmové fikci. Přečtěte si historku surfaře, kterého žralok překousnul vejpůl.

Podobné články

Doporučujeme

Další články