fb pixel 7 československých večerníčků, které jsou i dnes super – G.cz
Vyhledávání

7 československých večerníčků, které jsou i dnes super

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Nenechte se zmást zkreslenými vzpomínkami na své dětství. Velká spousta večerníčků, na nichž jsme vyrůstali, nemá šanci dnešní děti zaujmout.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 21.10.2018, 18:40

Skřehotání Jiřiny Bohdalové či ortodoxní brněnský přízvuk Karla Högera zkrátka po několika dekádách existence přišly o své kouzlo. Ovšem některé večerníčky z československé produkce dodnes neztrácejí na síle.

Proč? Protože jsou chytré a vtipné. Dokážou pobavit dětského diváka, stejně jako dospělého. Ostatně jestli máte malé děti, tak se vsadím, že následující večerníčky patří k jejich nejmilejším. A k vašim taky, přiznejte si to.

1. Maxipes Fík / Divoké sny maxipsa Fíka

fik youtube.com

Simpsonovi mají svůj úvodní vtip s gaučem, u Fíka jsme milovali úvodní skeče s natvrdlým myslivcem a lstivým zajícem. Tenhle večerníček si zaslouží superlativy za propojení vtipného scénáře (Rudolf Čechura), geniální hudby (Petr Skoumal), povedeného dabingu (Josef Dvořák) a především výtvarného provedení.

Fíka nakreslil Jiří Šalamoun a dovedně při tom balancoval na hraně dětsky jednoduché kresby a strašlivých psycho obrázků. Schválně si vzpomeňte třeba na díl, kde tělesně deformovaní požárníci a potápěči hasí Ájin domeček tak dlouho, až se z něj stane obří kaktus. Nic tak hrozného jste určitě neviděli minimálně do doby, než jste udělali první špatnou zkušenost na tripu.

2. Kuťáci / A je to! / Pat a Mat

pat recipeapart.com

Ať už si večerníček o dvojici nešiků pamatujete pod jakýmkoliv z tří jeho názvů, určitě jste u něj jako malí padali smíchy pod stůl. A kdo ví, možná se vám to stává i dnes. Je až s podivem, že v zemi, kde žebříčkům sledovanosti dlouho vládl Receptář nejen na neděli, mohl takhle antikutilský večerníček vzniknout.

Každopádně je nadčasový a funguje skvěle i dnes, protože do nejmenších detailů dotažené scény a jejich katastrofické výsledky musí milovat každý, kdo se někdy pokoušel smontovat komodu z IKEA. A malá drobnost: v Iránu je Pat a Mat nesmírně populární nejen mezi dětmi, ale i dospělými. Závěrečné gesto Pat a Mata, kdy jakoby zarazí loket je v Persii symbolem ne pro sex, ale pro razantní šukání. Proto v perštině dnes existuje termín "patomatování" pro rychlý a dobrý sex.

3. Radovanovy radovánky

radovan knihanymburk.cz

Kdyby nebylo Zdeňka Svěráka, připomínala by česká kultura takovou tu scénu z westernů, kde vítr žene po poušti uschlý chuchvalec něčeho, co kdysi bylo rostlinou. A kromě Járy Cimrmana či bezpočtu filmů, pohádek, povídek a písniček se Svěrák obtiskl i do večerníčkového světa. Příhody zahradnického synka Bohuslava, kterému všichni říkají Radovan, jsou vtipné a jazykově hravé. A navíc v nich vystupuje zlý výrostek Hugo, což je záporák, kterému by se nevyrovnal ani Fantomas zkřížený s Jokerem.

4. Pohádky o mašinkách

masinky seo-trendy.cz

Na rozdíl od většiny ostatních večerníčků jsou Pohádky o mašinkách opravdovým seriálem: nejde o důsledně oddělené epizody, ale jednotlivé díly na sebe navazují a děj se postupně rozvíjí a spěje až do velkého finále. Černokněžník-inženýr Zababa je boží; nejvyšší pan železničář projde přechodem z pyšného nafoukance v roztomilého chlapíka a navíc se dozvíme, že stavět přehnaně velké lokomotivy je nesmysl. Co víc si vlastně může dítě do života přát?

5. Káťa a Škubánek

kata koukalek.cz

Holčička, která žije ve vlastním rodinném domě bez rodičů, jen ve společnosti rozjíveného podvraťáka? Těžko říci, zda by dnes něco takového EU povolila! Ne, bez legrace: Káťa a Škubánek je především dabérský majstrštyk Jitky Molavcové. Příběhy jsou postavené tak, že dětem dávají smysl a dospělé potěší občasnou vtipnou slovní hříčkou nebo schválně přehnaným záporáctvím kocoura Luciáše. A přitom se tu řeší i tak závažná témata, jako je hazard nebo mutace hmyzu kvůli chemickým postřikům.

6. Bob a Bobek

bob puzzle-puzzle.cz

"Vstávat a cvičit! A proč? Protože je ráno! Jenže já mám ještě noc!" To byla replika, kterou jsme v dětství milovali všichni a pokoušeli se s její pomocí argumentovat rodičům, že ještě zůstaneme v posteli a do školy se dnes pokud možno vůbec nevydáme.

Celkem má večerníček o dvojici králíků osm sérií a už skoro sto dílů - ale podle mínění řady amatérských večerníčkologů šla kvalita a vtipnost od čtvrté série dolů. Ostatně hodnocení na ČSFD hovoří jasně: původní řady mají 88 %, po revoluci vyrobené nové řady dostaly 57 %. Takže radši opravdu zůstaňte u těch prvních, ještě československých dílů.

7. Krkonošské pohádky

krakonoš youtube.com

Pohádky o Krakonošovi toho o české povaze vypovídají spoustu. Třeba to, že hodní a poctiví Češi mohou zvítězit nad zlým Germánem. Ale vždycky jen tehdy, pomůže-li jim nadpřirozená bytost. Nelze si taky nevšimnout, jak výraznou roli v jednotlivých dílech plní sojka práskačka, která se od té doby stala jakýmsi českým národním ptákem. Znovu se zde objevuje trouba v myslivecké uniformě.

Dospělý divák ocení i Hanu Maciuchovou coby archetypální venkovskou krasavici. A je jednou z nikdy nevysvětlených záhad, proč ještě Krkonošské pohádky nemají svou pornoparodii. Anče, Kuba, hajnej i Trautenberk by si to zasloužili jako málokdo!

Jestli chcete ještě chvíli vzpomínat na televizní minulost, máme pro vás zběsilé československé soutěže!

Podobné články

Doporučujeme

Další články