7 československých večerníčků, které jsou i dnes super

Obrázek uživatele Jarda Sauer
21.10.2018, 18:40

Nenechte se zmást zkreslenými vzpomínkami na své dětství. Velká spousta večerníčků, na nichž jsme vyrůstali, nemá šanci dnešní děti zaujmout.

Skřehotání Jiřiny Bohdalové či ortodoxní brněnský přízvuk Karla Högera zkrátka po několika dekádách existence přišly o své kouzlo. Ovšem některé večerníčky z československé produkce dodnes neztrácejí na síle.

Proč? Protože jsou chytré a vtipné. Dokážou pobavit dětského diváka, stejně jako dospělého. Ostatně jestli máte malé děti, tak se vsadím, že následující večerníčky patří k jejich nejmilejším. A k vašim taky, přiznejte si to.

1. Maxipes Fík / Divoké sny maxipsa Fíka

fik youtube.com

Simpsonovi mají svůj úvodní vtip s gaučem, u Fíka jsme milovali úvodní skeče s natvrdlým myslivcem a lstivým zajícem. Tenhle večerníček si zaslouží superlativy za propojení vtipného scénáře (Rudolf Čechura), geniální hudby (Petr Skoumal), povedeného dabingu (Josef Dvořák) a především výtvarného provedení.

Fíka nakreslil Jiří Šalamoun a dovedně při tom balancoval na hraně dětsky jednoduché kresby a strašlivých psycho obrázků. Schválně si vzpomeňte třeba na díl, kde tělesně deformovaní požárníci a potápěči hasí Ájin domeček tak dlouho, až se z něj stane obří kaktus. Nic tak hrozného jste určitě neviděli minimálně do doby, než jste udělali první špatnou zkušenost na tripu.

2. Kuťáci / A je to! / Pat a Mat

pat recipeapart.com

Ať už si večerníček o dvojici nešiků pamatujete pod jakýmkoliv z tří jeho názvů, určitě jste u něj jako malí padali smíchy pod stůl. A kdo ví, možná se vám to stává i dnes. Je až s podivem, že v zemi, kde žebříčkům sledovanosti dlouho vládl Receptář nejen na neděli, mohl takhle antikutilský večerníček vzniknout.

Každopádně je nadčasový a funguje skvěle i dnes, protože do nejmenších detailů dotažené scény a jejich katastrofické výsledky musí milovat každý, kdo se někdy pokoušel smontovat komodu z IKEA. A malá drobnost: v Iránu je Pat a Mat nesmírně populární nejen mezi dětmi, ale i dospělými. Závěrečné gesto Pat a Mata, kdy jakoby zarazí loket je v Persii symbolem ne pro sex, ale pro razantní šukání. Proto v perštině dnes existuje termín "patomatování" pro rychlý a dobrý sex.

3. Radovanovy radovánky

radovan knihanymburk.cz

Kdyby nebylo Zdeňka Svěráka, připomínala by česká kultura takovou tu scénu z westernů, kde vítr žene po poušti uschlý chuchvalec něčeho, co kdysi bylo rostlinou. A kromě Járy Cimrmana či bezpočtu filmů, pohádek, povídek a písniček se Svěrák obtiskl i do večerníčkového světa. Příhody zahradnického synka Bohuslava, kterému všichni říkají Radovan, jsou vtipné a jazykově hravé. A navíc v nich vystupuje zlý výrostek Hugo, což je záporák, kterému by se nevyrovnal ani Fantomas zkřížený s Jokerem.

4. Pohádky o mašinkách

masinky seo-trendy.cz

Na rozdíl od většiny ostatních večerníčků jsou Pohádky o mašinkách opravdovým seriálem: nejde o důsledně oddělené epizody, ale jednotlivé díly na sebe navazují a děj se postupně rozvíjí a spěje až do velkého finále. Černokněžník-inženýr Zababa je boží; nejvyšší pan železničář projde přechodem z pyšného nafoukance v roztomilého chlapíka a navíc se dozvíme, že stavět přehnaně velké lokomotivy je nesmysl. Co víc si vlastně může dítě do života přát?

5. Káťa a Škubánek

kata koukalek.cz

Holčička, která žije ve vlastním rodinném domě bez rodičů, jen ve společnosti rozjíveného podvraťáka? Těžko říci, zda by dnes něco takového EU povolila! Ne, bez legrace: Káťa a Škubánek je především dabérský majstrštyk Jitky Molavcové. Příběhy jsou postavené tak, že dětem dávají smysl a dospělé potěší občasnou vtipnou slovní hříčkou nebo schválně přehnaným záporáctvím kocoura Luciáše. A přitom se tu řeší i tak závažná témata, jako je hazard nebo mutace hmyzu kvůli chemickým postřikům.

6. Bob a Bobek

bob puzzle-puzzle.cz

"Vstávat a cvičit! A proč? Protože je ráno! Jenže já mám ještě noc!" To byla replika, kterou jsme v dětství milovali všichni a pokoušeli se s její pomocí argumentovat rodičům, že ještě zůstaneme v posteli a do školy se dnes pokud možno vůbec nevydáme.

Celkem má večerníček o dvojici králíků osm sérií a už skoro sto dílů - ale podle mínění řady amatérských večerníčkologů šla kvalita a vtipnost od čtvrté série dolů. Ostatně hodnocení na ČSFD hovoří jasně: původní řady mají 88 %, po revoluci vyrobené nové řady dostaly 57 %. Takže radši opravdu zůstaňte u těch prvních, ještě československých dílů.

7. Krkonošské pohádky

krakonoš youtube.com

Pohádky o Krakonošovi toho o české povaze vypovídají spoustu. Třeba to, že hodní a poctiví Češi mohou zvítězit nad zlým Germánem. Ale vždycky jen tehdy, pomůže-li jim nadpřirozená bytost. Nelze si taky nevšimnout, jak výraznou roli v jednotlivých dílech plní sojka práskačka, která se od té doby stala jakýmsi českým národním ptákem. Znovu se zde objevuje trouba v myslivecké uniformě.

Dospělý divák ocení i Hanu Maciuchovou coby archetypální venkovskou krasavici. A je jednou z nikdy nevysvětlených záhad, proč ještě Krkonošské pohádky nemají svou pornoparodii. Anče, Kuba, hajnej i Trautenberk by si to zasloužili jako málokdo!

Jestli chcete ještě chvíli vzpomínat na televizní minulost, máme pro vás zběsilé československé soutěže!


Komentáře

Doporučeno pro vás