Vytvořit most přes vodní příkop ze 17. století není lehký úkol ani pro ty nejdůmyslnější architekty. Pevnost, která kdysi bránila obyvatele Nizozemska před nájezdy Francouzů a Španělů, byla součástí rozsáhlé obranné linie z roku 1628 tvořené písečnými hradbami s vodním příkopem. Komplex, který od 19. století tiše chátral, je nyní i díky práci architektonického studia RO+AD jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na západě Holandska.
Tohle je 5 důvodů, proč se do neviditelného mostu na první pohled zamilujete i vy.
1. Vzkaz budoucím generacím
Postavit most přes obranný příkop by bylo samo o sobě dost nelogické. Architekti proto vycházeli z historie místa a jeho účelu a vytvořili stavbu, která z dálky není vůbec vidět a dokonale splývá s vodní hladinou i okolím.
2. Oživení historie
Holandští architekti Ro Koster a Ad Kil chtěli krajinu u pevnosti Fort de Roovere oživit něčím, co by lidi poutalo, ale zároveň nerušilo jejich zážitek z prožívání genia loci tohoto historicky významného místa. Když se člověk prochází po mostě zapuštěném do řeky, má hlavu na úrovni vodní hladiny.
3. Uzavření příměří
Mojžíš, před kterým se rozestoupily vody Rudého moře, by se asi hodně divil, jak se dá přejít suchou nohou na druhý břeh i bez zázraku. I tak je ale holandský most tak trochu zázračný. Poprvé od 17. století byl díky němu usnadněn přístup přes val v místě, kde byli kdysi očekáváni pouze nepřátelé.
4. Hold technologii
Most, který připomíná rýhu v řece, je vyroben z tropického dřeva a jeho stěny jsou vybaveny speciální vodotěsnou fólií ze syntetického kaučuku. Díky své důmyslnosti sklízí úspěchy v architektonických soutěžích po celém světě.
5. Užité umění
Ani v období dešťů voda nepřekročí stěny mostu a nepřeteče. Jeho nenápadnou krásu můžete obdivovat v každém ročním období.
A tady máte 5 důvodů, proč byste měli navštívit průzračný kostel v belgickém Borgloonu.